Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
25/03/2022 - 08:05

Dworzec PKP w Rytrze zaraz zmieni się w plac budowy

Już 30 marca dworzec PKP w Rytrze stanie się oficjalnie placem budowy. Rusza jego gruntowna przebudowa.

Inwestycja realizowana jest w ramach większego przedsięwzięcia, które obejmuje większość dworców w Dolinie Popradu. Dworzec PKP ma być jak nowy do końca przyszłego roku. Obiekt doczeka się nowoczesnego węzła sanitarnego, poczekalni, ale zmodernizowany ma być też parking w jego sąsiedztwie.

Zobacz też: Może Roztoczanka nie porwie im domów. Byle Wody Polskie zdążyły z ratunkiem

We wrześniu 2021 roku Bartłomiej Sarna z Biura Komunikacji Polskich Kolei Państwowych S.A. twierdził, że: - Modernizacja dworców w Dolinie Popradu jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w formule „Projektuj i buduj”. Obecnie trwają prace nad opracowaniem dokumentacji projektowych przez pracownię architektoniczną, a także działania mające na celu uzyskania zgód administracyjnych niezbędnych do rozpoczęcia prac budowlanych. Planujemy, że prace budowlane związane z modernizacją 12 dworców (Barcice, Piwniczna, Piwniczna-Zdrój, Rytro, Wierchomla Wielka, Żegiestów, Żegiestów-Zdrój, Stary Sącz, Łomnica-Zdrój, Młodów, Milik, Zubrzyk) w Dolinie Popradu ruszą jeszcze w tym roku.

Zobacz też: 70 uchodźców przyjechało tu jednej nocy. Rytro w pełnej gotowości na kolejnych

Jak widać wszystko znów odbywa się z poślizgiem, ale marzec okazuje się dla Rytra przełomowy. Obecnie na trasie Nowy Sącz – Rytro kursuje 18 par pociągów, które jadą dalej aż do Krynicy-Zdroju. To nie tylko niesamowity komfort dla mieszkańców gminy, którzy pracują i uczą się w Nowym Sączu, ale również kluczowy element dostępności turystycznej.

- Bardzo się cieszę, że inwestycja w końcu rusza. Dworzec PKP to wizytówka, często pierwsze miejsce, które w danej miejscowości widzą przyjezdni. Może zrobić bardzo dobre wrażenie, ale może też sprawić, że ktoś straci zainteresowanie dalszym zwiedzaniem dlatego ta inwestycja jest dla nas wyjątkowo ważna – mówi wójt Jan Kotarba.

Inwestycja w Rytrze nie będzie łatwym zadaniem, bo przypomnijmy, że dworzec objęty jest ochroną konserwatorską. Więcej o kulisach i kosztach przedsięwzięcia w osobnej publikacji. ([email protected] Fot.: UG w Rytrze, archiwum sądeczanin.info DS.)







Dziękujemy za przesłanie błędu