Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
22/11/2022 - 16:55

Dwa lata wysiłku dały wspaniały efekt. Bazylika św. Małgorzaty odzyskała dawny blask [ZDJĘCIA]

Remont trwał dwa lata i był ogromny. Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu takiego nie przechodziła od dobrych kilku dekad. To olbrzymie przedsięwzięcie zostało zakończone. Świątynię poświęcił biskup Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej.

Remont bazyliki rozpoczął się w lipcu 2020 roku. Był realizowany w ramach projektu „Z architekturą przez wieki – renowacja 4 zabytkowych kościołów diecezji tarnowskiej”. Ostatni raz ta świątynia była remontowana w latach 70. XX wieku, ale nie w takim zakresie, jak obecnie.

W ramach teraz prowadzonych prac modernizacyjnych i konserwatorskich przeprowadzono między innymi kompleksowy remont pokrycia i więźby dachowej, ocieplono nawę główną oraz prezbiterium, zakonserwowano elementy kamienne, odczyszczono i zakonserwowano ponownie elewację z kamienia i cegły.

Podczas tego remontu odnowione zostały również dwie wieże świątyni – północną (wyższa) oraz południową (niższa). W oczy rzuca się przede wszystkich nowe – miedziane pokrycie kopuł. Miedź wróciła na wieżę po 365 latach. Przypomnijmy, że w 1655 roku miedziana blacha została sprzedana, aby zapłacić podatki Szwedom.

W wieży północnej podczas prac remontowych odkryto kapsułę czasu. Jej zawartość została przełożona do nowej kapsuły i uzupełniona jeszcze o inne przedmioty. Także w trakcie remontowania wieży południowej umieszczono tam jeszcze jedną, mniejszą kapsułę.

- W tej kapsule, którą dołożyliśmy znalazły się między innymi monety, pendrive z filmem o Nowym Sączu i o bazylice - powiedział Sądeczaninowi ks. dr Jerzy Jurkiewicz, kustosz bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Czytaj na następnej stronie - TUTAJ

Dwa lata wysiłku dały wspaniały efekt. Bazylika św. Małgorzaty odzyskała dawny blask [ZDJĘCIA]
Remont trwał dwa lata i był ogromny. Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu takiego nie przechodziła od dobrych kilku dekad. To olbrzymie przedsięwzięcie zostało zakończone. Świątynię poświęcił biskup Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej


Dziękujemy za przesłanie błędu