Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 czerwca. Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława
05/05/2022 - 21:35

Duże inwestycje drogowe w gminie Grybów. Budują u siebie i pomagają innym

Bardzo dużo dzieje się w gminie Grybów pod kątem inwestycji drogowych. Modernizowane są drogi, budowane chodniki, doświetlane przejścia dla pieszych. Zdecydowanie poprawia się dzięki temu bezpieczeństwo. Co ciekawe, gmina udziela w tym zakresie wsparcia także innym jednostkom samorządowym.

O tym jak ważne są inwestycje drogowe najlepiej wiedzą kierowcy. Modernizacje ulic sprawiają, że zdecydowanie poprawia się komfort jazdy i skraca czas podróży. Dużo w tym zakresie dzieje się w gminie Grybów.

W 2021 roku rozpoczął się remont drogi gminnej Krużlowa Wyżna- Krużlowa- Siołkowa „Nalepówki”. Zakończenie prac planowane jest na koniec pierwszego półrocza bieżącego roku i kosztuje prawie 1,37mln zł.

Opiewający na ponad 400 tys. zł remont planowany jest też w Siołkowej (na tej samej drodze gminnej). Na realizację tych zadań gmina Grybów uzyskała ponad 1 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dzięki temu samemu funduszowi przebudowana została droga w Chodorowej oraz skrzyżowanie drogi powiatowej Ptaszkowa-Wojnarowa. 

Gmina Grybów poprawia także bezpieczeństwo na drogach u sąsiadów. W ubiegłym roku przekazała 10 tys. zł gminie Kamionka Wielka na modernizację drogi „Wolniki” oraz 100 tys. zł miastu Grybów na modernizację ulic Chłodnej i Wiejskiej. Duże środki trafiły także na konto powiatu nowosądeckiego - 600 tys. zł na przebudowę drogi powiatowej w Ptaszkowej oraz ponad 780 tys. zł na budowę chodnika w Cieniawie.

- Ponadto, prawie 32 tys. zł przekazaliśmy województwu małopolskiemu na wykonanie doświetlenia przejść dla pieszych na drodze wojewódzkiej nr 981 w Stróżach i Florynce. Dodajmy, że dzięki zawartemu porozumieniu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad udało się także doświetlić trzy przejścia na drodze krajowej nr 28. Kosztowało nas to prawie 130 tys. zł. Kolejne trzy tego typu inwestycje zostaną zrealizowane za około 160 tys. zł w tym roku - informuje gmina.

Na tym jednak nie koniec. Wnioski na doświetlenie kolejnych 13 przejść dla pieszych zostały złożone do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Więcej światła ma się pojawić w Stróżach, Białej Niżnej, Kąclowej i Florynce. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 455 tys. zł. Przygotowywane są kolejne dokumentacje projektowo-kosztowe mające na celu budowę chodników wraz z oświetleniem w Starej Wsi, Florynce oraz Wawrzce. Ich koszt to z kolei 120 tys. zł.

- W 2021 roku na remonty nawierzchni betonowych i bitumicznych oraz na bieżące utrzymanie dróg gminnych, a więc zakup pospóły żwirowej i kamienia łamanego, wydaliśmy ponad 3 mln zł. Ich zimowa pielęgnacja kosztowała nas prawie 800 tys. zł - wyjaśnia urząd gminy. 

Przeprowadzony został już przetarg na wyłonienie wykonawcy budowy drogi gminnej „Do Szkoły” wraz z mostem drogowym w Gródku. Przewidywana wartość inwestycji to około 1,7 mln zł. Gmina złożyła też wniosek o dofinansowanie modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych ze środków budżetu województwa małopolskiego we Florynce, Wawrzce i Kąclowej. W tym przypadku mowa o około 240 tys. zł. (fot.: gmina Grybów)

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu