Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
06/12/2021 - 12:40

Duża podwyżka dla wójta Łącka. Zarobki Jana Dziedziny "wystrzeliły" w górę

To w ostatnim czasie temat budzący spore emocje. Wójtowie i burmistrzowie z całej Polski będą zarabiać znacznie więcej. Niedawno uchwałę w tej sprawie podjęła również Rada Gminy Łącko. O ile wzrośnie pensja wójta Jana Dziedziny?

Fot.: Jagienka Michalik

Dzięki zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci mogą liczyć na sporą podwyżkę. Podczas sesji, radni pochylają się nad przygotowanymi w tej sprawie projektami uchwał.

Zgodnie z najnowszymi regulacjami, wynagrodzenie zasadnicze wójta nie może być niższe niż 80 procent maksymalnego wynagrodzenia określonego dla tego stanowiska na poziomie 10 430 zł. Nie może to być zatem niższa kwota niż 8 344 zł.

Włodarzowi przysługuje także dodatek funkcyjny. Jego maksymalna wysokość w przypadku wójtów i burmistrzów, w gminie liczącej od 15 tys. do 100 tys. mieszkańców, wynosi 3 450 zł. Do tego dochodzi dodatek specjalny w kwocie 30 procent łącznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego oraz dodatek za wieloletnią pracę.

Ile wobec tego będą wynosiły zarobki wójta Łącka? Wynagrodzenie zasadnicze to 9 700 zł, dodatek funkcyjny – 3450 zł, a dodatek specjalny 3945 zł. Łączna kwota to zatem 17 095 zł (do tego dochodzi dodatek za wieloletnią pracę).

W całym poprzednim roku Jan Dziedzina zarobił 148 073 zł. W przeliczeniu na jeden miesiąc daje to kwotę około 12 339 zł. Wniosek jest zatem jeden. Podobnie jak w przypadku innych samorządowców z naszego regionu, podwyżka wyniesie kilka tysięcy złotych. ([email protected], fot.: Jagienka Michalik)Dziękujemy za przesłanie błędu