Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
18/10/2020 - 07:25

Drugi punkt wymazowy w Nowym Sączu potrzebny od zaraz!

W chłodzie i deszczu, pod gołym niebem czekają osoby, które muszą zrobić wymaz na obecność koronawirusa. Do jedynego punktu wymazowego w Nowym Sączu działającego na terenie sądeckiego szpitala ustawiają się długie kolejki. Ci, którzy muszą wykonać to badanie stoją nawet dwie godziny. Narodowy Fundusz Zdrowia w Krakowie chce uruchomić w Sączu kolejny punkt wymazowy. Usilnie szuka miejsca.

Wraz ze wzrostem liczby zakażonych, przed jedynym punktem wymazowym działającym w Nowym Sączu na terenie szpitala zaczęły ustawiać się długie kolejki osób, które zostały skierowane do zrobienia wymazu. Ludzie stoją w deszczu i chłodzie.

Zdaniem lekarzy taka sytuacja może pogorszyć stan zdrowia wielu osób, które czekają w kolejce na badanie niejednokrotnie z gorączką i dusznościami. Osoby zakażone mogą też zarażać innych. Lekarze zaapelowali do wojewody o to, że konieczne jest uruchomienie w Nowym Sączu drugiego punktu wymazowego, ale również o to, aby zadbać o ochronę oczekujących w kolejne przed niesprzyjającą, jesienną pogodą. Proponują ustawienie namiotów.

- Niestety szpital nie może wyznaczyć miejsca pobierania wymazów od osób, u których jest przypuszczenie, że mogą być zakażone koronawirusem – tłumaczy Agnieszka Zelek Rachtan, rzeczniczka sądeckiego szpitala. – Nie mamy takiego miejsca w budynku szpitalu. Szpital jest zamknięty dla osób postronnych. Nie możemy narazić naszych pacjentów na kontakt z osobami potencjalnie zakażonymi. Owszem rozważaliśmy postawienie namiotu przed punktem pobrań, ale przebiega tamtędy droga przeciwpożarowa i w związku z tym jest to niemożliwe.

Rzeczniczka tłumaczy, że gdyby nawet teoretycznie wpuścić do namiotu oczekujących na badanie to momentalnie przełożyłoby się to na zbyt duże zagęszczenie osób w namiocie. Wtedy dochodziłoby do zakażeń między pacjentami

W obliczu palącego problemu, małopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia szuka miejsca w Nowym Sączu, w którym można byłoby uruchomić drugi punkt wymazowy.

- Obecnie kontaktujemy się z potencjalnymi świadczeniodawcami, którzy gotowi byliby otworzyć kolejny punkt w Nowym Sączu – powiedziała naszemu portalowi Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ w Krakowie.

Szpital wydłużył godziny przyjęć w punkcie pobrań i w tej chwili jest dostępny w: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek, sobota, niedziela w godz. 09:00-14:15 i środę w godz. 10:00-16:00.

Czytaj na następnej stronie TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu