Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
09/02/2015 - 15:00

Dożywotnia utrata prawa jazdy dla pijanych recydywistów – nowe przepisy

Sejm uchwalił kilka bardzo ważnych zmian w przepisach dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. Niektóre kary zostały bardzo zaostrzone. Na przykład, kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/godz. w obszarze zabudowanym, stracą prawo jazdy na trzy miesiące. Dokument zatrzyma im kontrolujący policjant.
Kierowca, który mimo odebrania prawa jazdy nadal będzie prowadził pojazd, straci dokument na pół roku. Jeżeli nadal będzie siadał za kierownicą w tym okresie – może w ogóle stracić uprawnienia.

Jeżeli prawo jazdy odbierze sąd, a kierowca będzie prowadził pojazd bez uprawnień – popełni przestępstwo, zagrożone karą do 2 lat więzienia. Do tej pory było to wykroczenie.

Kierowca, który przewozi o co najmniej dwie osoby więcej, niż wskazano w dowodzie rejestracyjnym, straci prawo jazdy na trzy miesiące.

Kto został skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości i stracił uprawnienia, a będzie się starał o ich przywrócenie, będzie musiał zainstalować w samochodzie blokadę alkoholową, która uniemożliwi uruchomienie samochodu, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu przekroczy dopuszczalne normy.

Wobec nietrzeźwych kierowców sąd będzie orzekał karę, zatrzymanie prawa jazdy i dodatkowe świadczenia pieniężne na rzecz poszkodowanych. Za jazdę po pijanemu - 5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym. Recydywiści i osoby odpowiadające na podstawie zaostrzonych kryteriów zapłacą nawiązkę w wysokości co najmniej 10 tys. zł.

W przypadku recydywy, czyli ponownego skazania kierowcy za jazdę po pijanemu, sąd będzie orzekał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Zmiana tej decyzji mogłaby nastąpić jedynie w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Minimalny okres zakazu prowadzenia pojazdów orzekany przez sąd wobec recydywistów wynosi trzy lata.

(opr.jg), źródło: i fot.: Sejm, malopolska.policja.gov.pl
 






Dziękujemy za przesłanie błędu