Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
29/11/2019 - 13:45

Dość słów, czekamy na czyny! Klimatyczny happening w Nowym Sączu

„Walka o klimat, walka o życie”, „Politycy obudźcie się” ... takie okrzyki słychać było dzisiaj na plantach w Nowym Sączu. Pojawiły się wielobarwne transparenty z hasłami „Nie ma nas na martwej planecie”, „Wolność, równość, ekologia”, „Bez naszej złości nie ma przyszłości”, „Węgiel trzeba anulować, bo przegramy”. Młodzież z sądeckich szkół po raz kolejny wyszła na ulicę, by wyrazić swój sprzeciw wobec zmian klimatycznych zagrażających naszej planecie i bezczynności rządzących.

Czytaj też Zatruwają całą okolicę. Smród palonych śmieci, podejrzany dym, noc w Nowym Sączu

Był to już kolejny protest młodych aktywistów, którzy widzą to w jak zastraszającym tempie degradowana jest nasza planeta. Wielu z tych, którzy zgromadzili się dzisiaj na plantach miało na twarzach maseczki antysmogowe.

Organizatorem protestu był Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

- Dziś stoimy znowu tutaj, aby wymusić to, co osiągnęliśmy ostatnim strajkiem – mówił Mikołaj Gumulski, inicjator MSK w Nowym Sączu, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego do zgromadzonych koleżanek i kolegów z różnych sądeckich szkół, a także mieszkańców Nowego Sącza, którzy wzięli udział w tym klimatycznym happeningu.

Czytaj też Zajrzą do kosza, strzelą zdjęcie, wlepią karę. Śmieciarz w Sączu jak śledczy  

- Dzięki naszym wspólnym działaniom i zaangażowaniu wszystkie partie, obecne w Sejmie, podpisały nasze postulaty i zobowiązały się do ich wypełniania – dodał. – Politycy wreszcie zaczęli nas słuchać, po pół wieku zamykania się na prawdę i głosy naukowców, którzy bili na alarm, że zmiany klimatu postępują w zastraszającym tempie. Wystąpienia dziesiątków tysięcy osób w Polsce sprawiły, że władza przestała udawać, że problemu nie ma, a społeczeństwo zaczyna zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji. 54 proc. Polaków uważa katastrofę klimatyczną za realne i poważne zagrożenie - podkreślał Gumulski.

- Musimy zawrócić ludzkość z drogi ku zniszczeniu – akcentował Mikołaj Gumulski. – Temat klimatu nie może być tylko tematem modnym, przechodnim, o którym za pół roku nikt nie będzie pamiętał. Katastrofa klimatyczna nie ma barw politycznych, ani ideologicznych. Chcemy, aby partie polityczne porzuciły animozje wobec największego wyzwania w dziejach ludzkości. Dosyć słów, teraz czyny!

Podczas klimatycznego happeningu wielokrotnie przywoływano nazwisko młodziutkiej szwedzkiej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg. To niezwykła 16 – latka. O jej działaniach mówi cały świat. Greta Thunberg podczas szczytu ONZ w Nowym Yorku wygłosiła przemowę, którą obejrzały miliony osób i która z pewnością przejdzie do historii.

Czytaj trż Czytaj też Raport grozy. Przeliczyli smog w Nowym Sączu na liczbę wypalonych papierosów

- Dlaczego Tutaj jesteśmy? Bo żadnej innej opcji nie mamy – mówili uczestnicy dzisiejszego happeningu klimatycznego – Politycy, większość dorosłych, jeśli chodzi o sprawy klimatyczne nas – młodych ignoruje. Musimy o sobie dać znać, kiedy jeszcze mamy na to wpływ, by zrobili jakąś zmianę. My możemy zwiększać świadomość, mówić o problemie. My młodzi staramy się żyć w zgodzie z ekologią, staramy się walczyć o nasz klimat – dodaje Julia Cisak.

- Planeta jest naszym życiem, naszą przyszłością. Teraz potrzeba czynów, a nie słów. My młodzi staramy się ograniczać zużycie plastiku, korzystamy z komunikacji publicznej, by ograniczyć smog, segregujemy śmieci. Stosujemy opakowania wielokrotnego użytku – mówią Katarzyna Wójs i Joanna Jagieła z II LO w Nowym Sączu.

[email protected], fot. IM.

Happening klimatyczny na Plantach
Młodzież z sądeckich szkół po raz kolejny wyszła na ulicę, by wyrazić swój sprzeciw wobec zmian klimatycznych zagrażających naszej planecie i bezczynności rządzących.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)