Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lutego. Imieniny: Gabrieli, Liwii, Leonarda
02/11/2018 - 20:25

Doktor Stanisław Malinowski otrzymał Medal Gloria Medicinae

Doktor Stanisław Malinowski, znany sądecki kardiolog, długoletni ordynator oddziału internistyczno - kardiologicznego sądeckiego szpitala otrzymał Medal Gloria Medicinae – wyróżnienie przyznawane przez 40-osobową kapitułę wybitnym specjalistom. Gala Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, podczas której wręczono medale odbyła się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie 26 października br.

Medal Gloria Medicinae jest wyjątkowy, bo jest przyznawany przez lekarzy - lekarzom. Tylko 10 osób rocznie otrzymuje to wyróżnienie. Nie jest on przyznawany za pracę naukową, za którą dostaje się tytuły doktorskie i profesorskie, ale za pracę przy łóżku chorego: „za ofiarną służbę ludziom, za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za sumienne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego, za tworzenie nieprzemijających wartości dla dobra Polskiego Towarzystwa Lekarskiego” – można przeczytać w statucie kapituły przyznającej wyróżnienie.

Medal przyznawany jest od 1990 roku z inicjatywy prof. dr hab. med. Jerzego Woy-Wojciechowskiego, prezesa honorowego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. To on wręczał doktorowi Malinowskiemu  wspaniałe wyróżnienie.

Stanisław Malinowski był bardzo, mile zaskoczony tym wyróżnieniem. Portalowi Sądeczanin.info powiedział, że nie lubi się chwalić, bo skromność powinna być domeną każdego lekarza.

- Medal Gloria Medicinae traktuję jako olbrzymie wyróżnienie zawodowe. Koledzy - lekarze docenili moją wieloletnią pracę. Jest to najwyższe odznaczenie lekarskie - mówi doktor Stanisław Malinowski. - W gronie wyróżnionych byli sami profesorowe. Nie wiem, jakim cudem się tam znalazłem - śmieje się  doktor Malinowski. -

Znany sądecki kardiolog pełnił funkcje ordynatora oddziału kardiologiczno-internistycznego sądeckiego szpitala przez 35 lat. Wykształcił sześciu ordynatorów i rzesze lekarzy. Dwa lata temu przeszedł na emeryturę, ale dalej pracuje zawodowo. Obecnie jest wykładowcą nowosądeckiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, prowadzi też wspólnie z żoną Barbarą, prywatną przychodnię lekarską.

W 2002 roku doktor powołał Fundację Malmed, która zajmuje się pozyskiwaniem środków finansowych umożliwiających zakup, lub użyczanie sprzętu na potrzeby szpitala. Fundacja, z myślą o pacjentach organizowała też białe soboty i niedziele, obdarowując ich uczestników lekami i suplementami diety.

Doktor Stanisław Malinowski urodził się w 1950 roku w Rożnowicach koła Biecza. Studiował w Śląskiej Akademii Medycznej, którą ukończył w 1981 roku. Pracował w Klinice Gastroenterologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach i III Klinice Chorób Wewnętrznych w Bytomiu.

[email protected], Fot. IM, źródło: własne, UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu