Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
14/01/2022 - 17:20

Dobrze dobrane foteliki ratują życie. Społeczna akcja fotelik.info Nowy Sącz

Ferie zimowe za pasem. W tym czasie wiele rodzin wyjedzie na odpoczynek. Aby podróże samochodem były bezpieczne, Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info przygotowało bezpłatne inspekcje fotelików samochodowych oraz wystawę FOTELIKI Z HISTORIĄ. Z akcji będzie można skorzystać już od 14 do 28 stycznia w Fotelik.info w Nowym Sączu (ul.Lwowska 238).

- W drodze na ferie zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych inspekcji fotelików. Nie zapomnijcie o bezpieczeństwie swoim i Waszych dzieci. Wystarczy, że poświęcicie kilka minut, a my pomożemy Wam o to zadbać - apeluje Piotr Wawrzyńczak z fotelik.info Nowy Sącz.

Nawet najlepszy fotelik samochodowy nie ochroni dziecka w wypadku, jeżeli jest źle dobrany i zamontowany w aucie. Tymczasem okazuje się, że nawet w ośmiu przypadkach na dziesięć rodzice popełniają błędy przy montażu fotelików. Są wśród nich tzw. błędy śmiertelne, stanowiące bezpośrednie zagrożenie życia dziecka. 

Przewożenie niemowlęcia w nosidełku przodem do kierunku jazdy, fotelik niedopasowany do siedzenia samochodu albo do budowy ciała dziecka, niewłaściwy kąt montażu, niestabilność mocowania, źle ustawiony zagłówek fotelika, za luźno zapięta uprząż - to tylko najczęstsze z popełnianych błędów. Rodzice często nie są świadomi, co jest ważne i na co trzeba zwrócić uwagę. Podczas inspekcji otrzymują porcję wiedzy i niezbędne umiejętności. Wraz z inspekcjami w fotelik.info będzie można zobaczyć "foteliki z historią".

Dobrze dobrane foteliki ratują życie - rusza społeczna akcja fotelik.info Nowy Sącz

Wystawa prezentuje foteliki samochodowe, które uratowały dzieci w wypadkach drogowych (nawet bardzo ciężkich), wraz z ich autentycznymi, poruszającymi historiami. Za stworzenie wystawy odpowiada powstająca fundacja Fotelik.info.

"Wystawa “Foteliki z historią” pokazuje spektakularne przykłady ocalenia życia w zbadanych przez nas wypadkach. Dowodzą one, że istnieje dziś możliwość skutecznego zabezpieczania dzieci i kobiet w ciąży przed skutkami wypadków drogowych, nawet najcięższych. Jestem przekonany, że to wiedza bezcenna z punktu widzenia rodziców i opiekunów, i tą wiedzą chcemy się z nimi dzielić" - dodaje Paweł Kurpiewski, ekspert fotelik.info.   

Czym jest inspekcja fotelika?

Inspekcja fotelika to kompleksowy przegląd stanu bezpieczeństwa dziecka w samochodzie, połączony z poradą specjalistów, jak to bezpieczeństwo zapewnić lub zwiększyć. Sprawdza m.in. montaż fotelika, dopasowanie do budowy ciała dziecka i do kanapy auta, stabilność, kąt nachylenia (czy dziecku nie opada głowa), poprawność zapięcia dziecka w pasy uprzęży lub pasy samochodowe. 

Dobrze dobrane foteliki ratują życie - rusza społeczna akcja fotelik.info Nowy Sącz

Te i wiele innych aspektów, które sprawdzamy podczas inspekcji, mogą zadecydować o zdrowiu i życiu - podkreśla Piotr Wawrzyńczak, ekspert fotelik.info. - Mamy wiele dowodów, że dzięki prawidłowo dobranemu i zamontowanemu fotelikowi dziecko jest w stanie wyjść bez szwanku nawet z ciężkiego wypadku.   

Inspekcja trwa maksymalnie 30 minut. Nie trzeba się do niej przygotowywać, wystarczy umówić się na wizytę i przyjechać swoim samochodem, ze swoim fotelikiem i swoim dzieckiem.

Bezpłatne inspekcje fotelików samochodowych będą się odbywały w czasie ferii zimowych w poszczególnych oddziałach Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info:  Nowy Sącz (ul. Lwowska 238, tel. 18 521 39 52), Kraków (ul. Makuszyńskiego 7, tel. 12 378 39 46), Skarżysko-Kamienna (ul. Konarskiego 39, tel. 41 201 08 58);

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik "Sądeczanin" Numer z lipca 2022

Obena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego 2021 (PDF)