Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
08/04/2021 - 18:20

Do punktów szczepień zgłasza się coraz więcej osób. Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Do punktów szczepień zgłasza się coraz więcej osób. Obsługa tych punktów robi wiele, aby czekanie na przyjęcie preparatu było maksymalnie bezpieczne. Sporo zależy również od tych, którzy się tam zgłaszają.

Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, że osoby zgłaszające się do punktów szczepień muszą pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, które obowiązują od początku pandemii.

- To bezpieczeństwo zależy od nas samych – mówi rzeczniczka MOW NFZ w Krakowie. - Trzymajmy dystans, nośmy maseczki i przychodźmy na umówioną godzinę szczepienia.

Przypomina ona kilka prostych zasad, dzięki którym czekanie na przyjęcie szczepionki będzie bezpieczne dla nas samych, innych pacjentów oraz personelu punktu szczepień.

Zadbaj o punktualność

Znasz termin i godzinę szczepienia? Przyjdź do punktu szczepień 15 minut przed wyznaczonym czasem. Każdy pacjent zna dokładny dzień i godzinę szczepienia. Wszystko po to, aby w punkcie szczepień nie gromadziło się więcej osób, niż jest to konieczne. Nie musisz czekać na szczepienie już na godzinę lub dwie przed swoim terminem. Niepotrzebnie narażasz się na większy stres i stanie w kolejce.

Trzymaj dystans

Zachowuj bezpieczną odległość od innych osób. Przynajmniej 1,5 metra.

Noś maseczkę

Traktuj maseczkę, jak obowiązkowy element ubioru, bez którego nie wychodzisz z domu. Pamiętaj, aby maseczka była założona prawidłowo, czyli zakrywała usta i nos. Tylko w ten sposób zapewnia Ci właściwą ochronę i ogranicza ryzyko zakażenia koronawirusem. Gdy chcesz poprawić ułożenie maseczki, nie dotykaj jej od przodu. Chwyć za nauszniki i dopasuj maseczkę do twarzy.

Myj i dezynfekuj ręce

Przed wejściem do punktu szczepień zdezynfekuj ręce. Pamiętaj o tym także po szczepieniu i po powrocie do domu. Myj ręce dokładnie, mydłem i wodą. Przynajmniej przez pół minuty.

Słuchaj poleceń personelu punktu szczepień

Zachowaj się odpowiedzialnie i zawsze stosuj się do poleceń personelu punktu szczepień.

·       Jeśli pada prośba o zwiększenie dystansu między osobami czekającymi na szczepienie – zrób to.

·       Jeśli personel prosi o zakrywanie ust i nosa maseczką – zrób to.

·       Jeśli przed wejściem do punktu szczepień lub gabinetu należy zdezynfekować ręce – zrób to.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. DSz.Dziękujemy za przesłanie błędu