Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
08/11/2018 - 18:20

Do końca roku pozostało zaledwie siedem tygodni, a budowa mostu... trwa

Ciepłej, bezwietrznej pogody wygląda wykonawca mostu heleńskiego. Dlaczego? Taka aura jest konieczna, by zamontować ostatnie sześć elementów domykających stalowe łuki od strony sądeckiego zamku.

Ostatnie dni nie należały jednak w Nowym Sączu do bezwietrznych. Na jakim etapie budowy jest nowa przeprawa?

Kończy się domykanie stalowych łuków od strony zamku. Natomiast na tej części mostu od strony osiedla Helena, na terenie zalewowym prace są bardziej posunięte do przodu.

- W przyszłym tygodniu, między 13, a 14 listopada mają być zdemontowane  podpory pod łukami, a to pozwoli na wykonanie wstępnego sprężenia obiektu – mówi Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu. - Wtedy też można będzie przystępować do montażu odciągów (grubych, stalowych lin), a w następnym etapie do deskowania płyty pomostu oraz jej zbrojenia i betonowania.

Identyczny etap prac zostanie wykonany na tej części mostu od strony sądeckiego zamku, już po zakończeniu montażu łuków.

Czy wykonawca zdąży z tymi pracami? Do końca roku, a więc terminu, który został przyjęty, jako termin oddania do użytku nowej przeprawy heleńskiej, pozostało zaledwie siedem tygodni. Od strony osiedla Helena robiony jest już dojazd do mostu. Ponadto w najbliższych dniach będą prowadzone prace związane z zakończeniem nasypów do mostu od strony Zamku.

- Po zakończeniu wykonania łuków, to jest kluczową kwestią dla wykonywania innych robót na moście, będziemy mogli mówić w kontekście również warunków pogodowych o terminach zakończenia realizacji inwestycji oraz ewentualnego terminu dopuszczenia obiektu do ruchu pieszego i kołowego - dodaje Grzegorz Mirek.

[email protected], fot. IM

Most heleński
Most heleński


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe