Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 października. Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii
23/10/2017 - 10:30

Do Kaduka, Grunwaldzkie brzmi dumniej! Kto jest za zmianą nazwy osiedla?

Trwa dyskusja wśród mieszkańców osiedla Kaduk. Część z nich uważa, że pora najwyższa zmienić nazwę osiedla, bo dotychczasowa ani szczęścia, ani splendoru nie przynosi. A osiedle Grunwaldzkie, to naprawdę brzmi dumnie. Kto jest za?

Jak podkreśla przewodniczący zarządu osiedla Kaduk Krzysztof Leśniak zdania są mocno podzielone. Chociaż na ostatnim osiedlowym zebraniu entuzjastów nie brakowało, tyle, że sama frekwencja zebrania nie była duża – uczestniczyło w nim zaledwie 40 osób.

Zobacz też: Osiedle Kaduk prawem kaduka powstało? Skąd się wzięła nazwa dzielnicy, w której powstaje nowy sąd?

- Część uważa, że nazwa Kaduk przynosi pecha. Bo co to słowo oznacza? Co to jest kaduk?  Ziemia niczyja bez spadkobierców albo diabeł albo padaczka – komentuje Leśniak.

Są tacy, co idą krok dalej i nazwę Kaduk utożsamiają z Oswaldem Kadukiem, nazistowskim oprawcą z Oświęcimia. – Ale jak bym się z tym nie zgodził, bo nazwa Kaduk funkcjonowała jeszcze przed drugą wojną światową – komentuje pan Krzysztof.

Zobacz też: Kaduk ma herb. Skąd te dwa nagie miecze?

Inna rzecz, to nazwa ulicy Grunwaldzkiej. Ta też wywodzi się jeszcze sprzed drugiej wojny światowej i choć mogła Niemców kłuć w oczy – znaczenia wyniku bitwy pod Grunwaldem chyba nikomu tłumaczyć nie trzeba – to jej nie zmieniono. – Dlaczego? – zapytuje szef zarządu osiedla.

I już zapowiada, że na osiedlu trzeba zorganizować jakieś małe, lokalne referendum. Niech miejscowi dadzą wyraz, która nazwa jest lepsza. Dobrym narzędziem do takiego mini głosowania jest osiedlowy profil Na Facebooku. Kto chce by osiedle nazywało się Grunwaldzkie? Kciuk do góry a kto nie palec w dół.

Do tematu wrócimy.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)