Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
03/11/2018 - 17:50

"Długosz" świętuje! Tablice poświęcone wybitnym absolwentom odsłonięte [ZDJĘCIA]

I Liceum i Gimnazjum Ogólnokształcące im. Jana Długosza świętuje dzisiaj hucznie od rana 200 lat istnienia tej zasłużonej szkoły. Jej absolwenci mają już za sobą uroczystą galę w murach MCK "Sokół", a wczesnym południem odbyło się kolejne uroczyste wydarzenie wpisujące się w to szczególne święto. W i na budynku szkoły zostały odsłonięte cztery tablice pamiątkowe. Jedną z nich, podobnie, jak wydanie monografii szkoły spinającej na kartach dwieście lat historii współfinansował założyciel Fundacji Sądeckiej Zygmunt Berdychowski.

Dwie tablice znajdują się na bocznej ścianie budynku szkoły. Kolejną wmurowano w ścianę, tuż przy wejściu do budynku, a ostatnią w głównym holu I LO.

- Dzisiaj nadszedł czas, aby te wszystkie tablice odsłonić - mówi Aleksander Rybski, dyrektor szkoły. - Jedna z nich, można powiedzieć zaległa  upamiętnia uroczystości związane z 600-leciem urodzin naszego patrona Jana Długosza. Uroczystości  były wówczas huczne, ale nie udało się nam wtedy zgromadzić funduszy na tę tablicę. Dzisiaj tę uroczystość w takiej formie uzupełniamy.

Wśród dzisiaj odsłoniętych tablic są również te: poświęcone 200 - leciu utworzenia I Gimnazjum i I Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu, wybitnemu absolwentowi szkoły, który zginął w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej - gen. Franciszkowi Gągorowi oraz wspaniałemu nauczycielowi i wieloletniemu dyrektorowi tej szkoły - Stanisławowi Chwastowiczowi, który rozpoczął dzieło rozbudowy szkoły.

To po nim, a było to w 1991 roku przejął szkołę obecny dyrektor Aleksander Rybski, zresztą jej absolwent. On też, niebawem będzie się z nią żegnał. Dyrektor Rybski idzie bowiem na emeryturę.

Tablice poświęcone dyrektorowi Stanisławowi Chwastowiczowi oraz patronowi szkoły zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Fundatorami pozostałych tablic i współfinansującymi wydanie monografii szkoły były Urząd Miasta Nowego Sącza i Fundacja Sądecka, której założycielem jest Zygmunt Berdychowski, absolwent I LO.

Wszystkie tablice poświęcił arcybiskup Juliusz Janusz. On też ukończył I LO.

Teraz w budynku I LO trwają spotkania klasowe. Wielu absolwentów nie widziało się wiele, wiele lat.


Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

[email protected], fot. IM.

Długosz świętuje. Odsłonięcie tablic

Długosz świętuje. Odsłonięcie tablic
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Katalog firm Sądeczanin.info - tu znajdziesz firmy SądecczyznyDziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach