Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława
13/08/2020 - 11:05

Dlaczego tu tak potwornie śmierdzi? Oczyszczalnia ścieków w Chełmcu pod lupą

Latem, szczególnie podczas upałów, do kanalizacji trafia nawet kilka razy więcej ścieków niż jesienią czy zimą. Jeśli do tego doda się boom budowlany i kolejne przyłącza, może się okazać, że oczyszczalni ścieków zabraknie mocy przerobowej. Czy taka jest przyczyna smrodu w okolicy ulicy Krótkiej w Chełmcu?

- Teraz są takie upały, a my nie możemy otworzyć okna, bo smród jest nie do wytrzymania. Poszliśmy z mężem wzdłuż strumienia żeby zobaczyć skąd się bierze i doszliśmy do oczyszczalni ścieków. Przed oczyszczalnią woda jest czysta i nawet są kaczki, poniżej oczyszczalni już jest dramat. Mąż nawet rozmawiał z pracownikami. Ci tłumaczą, że oczyszczalnia ma za małą moc przerobową, ale oni nic z tym zrobić nie mogą – żali się mieszkanka nieruchomości przy ul. Krótkiej w Chełmcu.

Zaznacza, że najlepiej to widać z drewnianej kładki nad strumykiem między oczyszczalnią a zakładami mięsnymi. Niedaleko jest rura biegnąca z oczyszczalni – raz wypływa z niej czysta woda, raz - jak określa kobieta – szambo.

Zobacz też: Chełmiec: co z autobusami dla Woli Kurowskiej? Przewoźnik ma pod górkę

Bezpośrednio do szefowej Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chełmcu wcześniej takie sygnały nie dotarły. A szkoda. Ale Bogumiła Aszklar-Lelito z miejsca deklaruje, że natychmiast wyśle tam osoby znające się na stosowanej w oczyszczalniach technologii, by sprawdziły co może być źródłem problemu. Mówimy jej, że nasza Czytelniczka wspomina o braku mocy przerobowych instalacji. Dyrektor ZGKiM nie ukrywa, że jest w tym coś na rzeczy. Takiego boomu budowlanego w tej okolicy nie notowano od lat. Kolejni deweloperzy sygnalizują gotowość inwestycyjną, bo wszystko sprzedaje się tu dosłownie na pniu.

- To bardzo cieszy, bo oznacza, że gmina się rozwija, ale z drugiej strony będzie to wymagało konkretnych działań z naszej strony – zaznacza. Co to oznacza w praktyce? Za rok, za dwa trzeba będzie rozbudować oczyszczalnię o kolejny reaktor. Na szczęście jest na to miejsce, a co najważniejsze – oczyszczalnia wybudowana jest w systemie segmentowym co oznacza, że można bez przeszkód i skutecznie zwiększać w ten sposób jej wydajność. Dziś jednak zakład powinien działać bez zarzutu.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Czytelniczka

Dlaczego tu tak potwornie śmierdzi? Oczyszczalnia ścieków w Chełmcu pod lupą
Latem, szczególnie podczas upałów do kanalizacji trafia nawet kilka razy więcej ścieków niż jesienią czy zimą. Jeśli do tego doda się boom budowlany i kolejne przyłącza może się okazać, że oczyszczalni ścieków zabraknie mocy przerobowej. Czy taka jest przyczyna smrodu w okolicy ulicy Krótkiej w Chełmcu?


Dziękujemy za przesłanie błędu