Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
03/03/2022 - 07:15

Diecezjalne domy rekolekcyjne przyjmą Ukraińców. Na tej liście jest Sądecczyzna

Wszyscy otwierają serca dla uchodźców z Ukrainy, każdy chce pomagać. Żeby jednak ta pomoc była efektywna, musi być skoordynowana. W działania wpisuje się tarnowska kuria diecezjalna, która dokonała już wstępnej kwerendy miejsc zakwaterowania. Na tej liście są między innymi rekolekcyjne domy w Starym Sączu, Krynicy i Gródku nad Dunajcem. Wielu mieszkańców naszego regionu chce udzielić schronienia Ukraińcom we własnych domach. Gdzie w tej sprawie należy się zgłosić?

Udało się stworzyć bazę około 40 budynków, które mogłyby pomieścić wstępnie około 250 uchodźców – informuje ksiądz Zbigniew Pietruszka, dyrektor Caritas diecezji tarnowskiej i dodaje, że lista jest nadal aktualizowana.  – Dziś  możemy już mówić o około 50 budynkach na łączną liczbę ponad 300 osób. Ponadto, zostało przygotowanych również kilkadziesiąt miejsc do zakwaterowania uchodźców w budynkach administrowanych przez kurię diecezjalną.

Czytaj też Ponad pół tysiąca uchodźców z Ukrainy dotarło pociągiem do Małopolski [ZDJĘCIA]

Na liście miejsc, gdzie Ukraińcy mogą znaleźć schronienie są  między innymi domy rekolekcyjne w Starym Sączu, Krynicy i Gródku nad Dunajcem, także w Ciężkowicach, Błoniach koło Tarnowa, w Kozieńcu koło Czchowa i samym Czchowie. Dyrektorzy tych ośrodków poinformowali, że dysponują w sumie ponad 300 miejscami zakwaterowania. Część z nich została już zgłoszona do dyspozycji  małopolskiego urzędu wojewódzkiego i oczekuje na przybycie skierowanych przez samorząd uchodźców.

Diecezjalny Caritas zgłosił gotowość przyjęcia grupy dzieci z Ukrainy w trzech ośrodkach.  To dzieci, które w najbliższych dniach, prawdopodobnie w tym tygodniu, zostaną ewakuowane z sierocińców i przyjadą do Polski razem ze swoimi opiekunami – wyjaśnia ks. Pietruszka.

 Czytaj też Sądeccy przedsiębiorcy załadowali tiry. Wysłali konwój na Ukrainę 

Jak informuje diecezja tarnowska, z każdym dniem przybywa także zgłoszeń od mieszkańców regionu, którzy chcą udzielić schronienia Ukraińcom we własnych domach. - Aby usprawnić koordynację działań, prosimy, aby tę chęć zgłaszać w pierwszej kolejności władzom samorządowym, z którymi parafie będą ściśle współpracować. Należy przy tym pamiętać, że każda osoba przybywająca z Ukrainy powinna zgłosić swój pobyt właściwym władzom samorządowym. Tylko wówczas będzie można się ubiegać o środki pomocowe z budżetu państwa  - czytamy na diecezjalnej stronie.

Kuria zasypywana jest pytaniami o możliwość organizowania indywidualnych zbiórek i transportów darów rzeczowych na terytorium Ukrainy. - To zbyt ryzykowne i możliwe tylko poprzez organa państwowe – wskazuje  szef diecezjalnego Caritas. - W najbliższym czasie będą organizowane zbiórki parafialne dla uchodźców, którzy już przebywają lub będą mieszkać w parafii. O potrzebnych produktach oraz miejscu ich składowania poinformują księża proboszczowie we współpracy z lokalnymi samorządami.

Pomoc Ukrainie. Lista koordynatorów w sądeckich gminach

Jeżeli  będzie konieczność zbiórki w całej diecezjalnej, Caritas poinformuje o tym z odpowiednim wyprzedzeniem, wskazując konkretne artykuły oraz miejsca ich składowania – dodaje ksiądz Zbigniew Pietruszka. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu