Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
28/02/2013 - 07:30

Depresja – przyczyna samobójstw, którą trzeba leczyć

Wczoraj (27 lutego) w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowym Sączu obchodzony był Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Dziesięć procent społeczeństwa w Polsce zmaga się z tą chorobą. - Jest ona na czwartym miejscu najpoważniejszych chorób na świecie i najczęstszą przyczyną samobójstw - mówi lekarz psychiatra, Anna Szczepanik-Dziadowicz, dyrektor placówki.
Podczas obchodów Dnia Walki z Depresja, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Sączu w formie zabawy uczestniczyli w zajęciach, które miały na celu wydobycie dobra tkwiącego w każdym człowieku. Na kartkach wypisywali swoje pozytywne cechy charakterku i co osiągnęli w swoim życiu, po czym prezentowali je pozostałym. Kolejne zadanie polegało na rysowaniu przy równoczesnym słuchaniu muzyki, które miało na celu wydobycie jak najwięcej pozytywnych emocji i przelanie ich na kartkę. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek, który przygotowany został przez podopiecznych placówki.
- Depresja jest na czwartym miejscu najpoważniejszych chorób na świecie i najczęstszą przyczyną samobójstw. Stany depresyjne mogą być spowodowane stratą bliskiej osoby, pracy, czy problemami z jej znalezieniem – mówi lekarz psychiatra, Anna Szczepanik-Dziadowicz, dyrektor placówki. - Takie sytuacje zaniżają samoocenę i powodują smutek, przygnębienie, apatię, spowolnienie, problemy ze snem, stany lękowe, zmęczenie, spadek wagi, myśli o śmierci i samobójcze – dodaje.
Zaznacza jednak, że depresja jest chorobą, jak każda inna, dlatego trzeba ja leczyć. Wymaga to cierpliwości, długich rozmów, a czasem i środków farmakologicznych. Ważne jest wsparcie i podnoszenie samooceny osób nam bliskich, u których pojawiają się pierwsze objawy. Wpojeniu takiego zachowania miały służyć wczorajsze zajęcia w ośrodku.
Środowiskowy Dom Samopomocy znajdujący się przy ul. Nawojowskiej, istnieje od 2000 roku. Na dzień dzisiejszy ma on 55 podopiecznych. Budynek AB jest zamieszkany przez ludzi po kryzysach psychicznych oraz niepełnosprawnych. W ścisłym związku z ośrodkiem działa stowarzyszenie „Jesteśmy”, które pozyskuje fundusze na zajęcia dla chorych. ŚDS posiada szeroką ofertę zajęć, m.in.: komputerowe, kulinarne, logopedyczne, muzyczne, taneczne, teatralne. Jego podopieczni wydają dwumiesięcznik „Słonecznik”.
Pomóc w powrocie do zdrowia pomagają psychologowie poprzez terapie indywidualne oraz grupowe.
- Psychoterapie grupowe cieszą się dużą popularnością wśród naszych podopiecznych. Ludzie widząc innych chorych i ich zmagania, staja się bardziej otwarci i zyskują więcej chęci do walki – zaznacza psycholożka Agnieszka Kalrpiel-Kielcz.
ŚDS organizuje m. in. wyjścia do różnych nowosądeckich urzędów. W tym roku planowana jest wycieczka, w czasie której podopieczni będą poznawać historię ewangelicko-prawosławną Nowego Sącza.
- Naszą główną ideą na chwilę obecną jest aktywizacja zajęć udzielających wsparcia dla rodzin osób przebywających na teranie placówki. W tym roku mamy zaplanowane jeszcze trzy duże przedsięwzięcia – dodaje dyrektor ŚDS. - W maju będzie „Spartakiada”, z którą związany jest słowacki dom społeczny DSS Duha, następnie „Zlot Gwiaździsty” na Zielone Świątki, połączony z tradycją lachowską, a w listopadzie odbędzie się przegląd piosenki patriotycznej „Pod skrzydłami orła”, w którym co roku uczestniczy około 300 osób.

Kinga Górka
Oprac. (ALF)
Fot. Kinga Górka






Dziękujemy za przesłanie błędu