Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 7 sierpnia. Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
01/03/2017 - 18:20

Danuta Szaflarska spoczęła na warszawskich Powązkach. Piwiniczanie przywieźli woreczek ziemi z Kosarzysk (ZDJĘCIA!)

Rodzina, przyjaciele, znajomi i rzesze ludzi żegnały wczoraj na Powązkach wojskowych w Warszawie urodzoną w Kosarzyskach Danutę Szaflarską, wybitną aktorkę, która zmarła 19 lutego w wieku 102 lat. Wśród nich byli oczywiście mieszkańcy Kosarzysk, Piwnicznej-Zdroju i Nowego Sącza. Jej krajanie przywieźli do Warszawy woreczek ziemi z rodzinnych Kosarzysk.

Nieprzebrane rzesze żegnały ś.p. Danutę Szaflarską. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie. Aktorka spoczęła w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych.

W ostatniej drodze tej wybitnej aktorce towarzyszyli między innymi piwniczanie. Do Warszawy pojechało z Piwnicznej dwudziestu członków Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu” wraz z kapelą. Władze samorządowe reprezentowali: Jan Toczek, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój oraz jego zastępczyni Teresa Ortyl. Pojechała także Janina Janur, dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej-Zdroju. Placówka ta od 2014 roku nosi imię tej wybitnej aktorki.

Zobacz także: Zmarła Danuta Szaflarska, wybitna aktorka rodem z Kosarzysk

- Podczas mszy pogrzebowej, po komunii świętej, zagrała kapela „Doliny Popradu” – powiedziała portalowi Sądeczanin.info Janina Janur, dyrektor MGOK w Piwnicznej-Zdroju. – Zagrała tak przejmująco, że po niejednej twarzy popłynęły łzy.

Na cmentarzu Danutę Szaflarską w imieniu Czarnych Górali pożegnał Stanisław Źrałka i znana piwniczańska poetka Wanda Łomnicka-Dulak, która śpiewa i tańczy w „Dolinie Popradu”. Z ust piwniczańskiej poetki popłynął przepiękny wiersz napisany góralską gwarą.

Zobacz także: Ostatnie pożegnanie Danuty Szaflarskiej. Będą mieszkańcy Piwnicznej i Kosarzysk

Piwniczanie przywieźli do Warszawy woreczek ziemi, która została zebrana w pobliżu domu Danuty Szaflarskiej w Kosarzyskach. Wanda Łomnicka-Dulak przywiozła także mały krzyż ze smreczyny. Ziemia z rodzinnych Kosarzysk i piwniczański krzyż wraz z urną z prochami Damy polskiego kina i teatru spoczęły w grobie w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

Tą wybitną aktorkę żegnała także delegacja Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu na czele z Januszem Michalikiem, dyrektorem artystycznym Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu oraz w imieniu kierownictwa i pracowników Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu - Diana Kamykowska-Gacek, dyrektor Kina "Sokół". Przypomnijmy, że Danuta Szaflarska debiutowała na deskach Towarzystwa Dramatycznego w Nowym Sączu pod okiem samego Bolesława Barbackiego w spektaklu „Tomcio Paluch”.

(MACH), Fot. Dariusz Izworski (UMiG Piwniczna-Zdrój - dziękujęmy za udostępnienie zdjęć). 

Pogrzeb Danuty Szaflarskiej na warszawskich Powązkach


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)