Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
10/12/2020 - 07:50

Dają „na bogato”świąteczne premie powiatowym i marszałkowskim urzędnikom

Nie będzie wigilijnych spotkań, nie będzie życzeń i łamania się opłatkiem. Z corocznej |”magicznej atmosfery” w miejscach pracy zostały tylko przedświąteczne bony. Tak jest również w urzędach. Ile pieniędzy na tak zwane „karpiowe” przeznaczy starostwo powiatowe, a ile urząd marszałkowski? Bedzie naprawdę na bogato.

Jakie są plany polskich pracodawców na Boże Narodzenie  w czasie zarazy? Świąteczne spotkania się nie odbędą. Niemal wszyscy fundują załodze bony podarunkowe. U jednych,  tak jak w przypadku dużych sieci handlowych, to całkiem przyzwoite pieniądze.  Na przykład w Auchan domowe budżety pracowników zasili kwota tysiąca złotych.

Czytaj te z Pracownicy sieci handlowych w Nowym Sączu dostaną zastrzyk gotówki na święta

A jak jest w budżetówce? A dokładnie w urzędach?  W starostwie powiatowym w Nowym Sączu do kieszeni pracowników też wpadnie okrągła sumka.  

- To świąteczna premia w wysokości  800 złotych netto – informuje Maria Olszowska z biura promocji powiatu.

W sumie na ten ekstra wydatek z okazji Świąt Bożego Narodzenia  sądeckie starostwo wyda  nieco ponad 181 tysięcy złotych.

Wyjątkowo „na bogato” jest w urzędzie marszałkowskim.

- Urzędnicy otrzymają  po 2 tysiące złotych brutto  – wyjaśnia rzecznik urzędu Michał Drewnicki.  Łączna kwota nagród świątecznych da tych, którzy są tego uprawnieni, przy zatrudnieniu wynoszącym 1350 osób, wynosi  blisko 2. 5 mln złotych.

Czytaj też Bezrobocie znowu poszło w górę. Jak jest z pracą w koronakryzysie w Nowym Sączu 

Jak wynika z badań agencji zatrudnienia Randstad pracodawcy są gotowi wydać więcej na inicjatywy bożonarodzeniowe niż w 2019 roku. 35 proc. firm, to więcej o  16 procent,  planuje przeznaczyć w przeliczeniu na jednego pracownika między 300-500 zł. Spadł za to odsetek firm, przewidujących wydatek mniejszy niż 300 zł.

Bony podarunkowe w większości firm (90 proc.) będą przyznawane wszystkim pracownikom. W przypadku premii okolicznościowych ta praktyka jest nieco rzadsza – 81 proc. planuje przyznać je wszystkim pracownikom, 12 proc. większości, natomiast 7 proc. mniej niż połowie załogi lub nawet tylko pojedynczym pracownikom. Przeważnie kwota bonów (73 proc.) oraz premii (68 proc.) będzie zróżnicowana.

Zdaniem Moniki Fedorczuk, eksperta rynku pracy Konfederacji Lewiatan, sytuacja, jakiej doświadczają obecnie polskie firmy, jest dużym wyzwaniem dla działów HR. Konieczne stało się zastąpienie dotychczasowych tradycji firmowych związanych z obchodami świat innymi formami, które nie tylko pozwolą docenić wybranych pracowników i przekazać bony i premie świąteczne, ale również podtrzymają kulturę organizacyjną firmy i będą budować lub wzmacniać związki poszczególnych pracowników z pracodawcą. 

Widać wyraźnie, że na razie nie ma nowych pomysłów na sprostanie temu zadaniu. Być może w kolejnych latach pojawią się inne rozwiązania na okołoświąteczne inicjatywy lub też – o ile sytuacja wróci do poprzedniego stanu – z ulgą wrócimy do znanych sposobów firmowego świętowania – komentuje Fedorczuk. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu