Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
05/01/2023 - 10:15

Czym oddycha Stary Sącz? Zobaczcie na żywo

Mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego już monitorują jakość powietrza w Starym Sączu. A mieszkańcy mogą nie tylko zobaczyć, jak instalacja szarzeje od pyłów, ale podejrzeć szczegółowe wyniki on-line.

O szczegółach tegorocznej akcji Polskiego Alarmu Smogowego pisaliśmy już w publikacji Ile jest smogu w Kamionce Wielkiej? Pokażą, czym tu oddychamy
Ale tytułem małego przypomnienia: - To już 4 edycja kampanii Polskiego Alarmu Smogowego. W tym sezonie grzewczym 7 instalacji mobilnych płuc odwiedzi 63 miejscowości w dziewięciu województwach – wyjaśniają aktywiści.

- Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych tempo wymiany „kopciuchów” w Polsce jest zbyt wolne – podkreślają. - Te najstarsze, pozaklasowe i nieefektywne kotły emitujące najwięcej szkodliwych substancji są jednocześnie najmniej ekonomicznym sposobem ogrzewania. Dlatego najlepszą odpowiedzią na kryzys energetyczny z jakim mamy obecnie do czynienia, jest wymiana źródła ciepła oraz termomodernizacja budynków, co pozwoli na ograniczenie zużycia energii oraz redukcję kosztów ogrzewania.

Zobacz też: Stary Sącz: to będzie prawdziwa noworoczna uczta muzyczna! Nie przegap tego koncertu

- Nowy Targ to miasto, w którym zaczynamy naszą kampanię w Małopolsce - mówi Magda Cygan, aktywistka Nowotarskiego Alarmu Smogowego - w naszym województwie płuca pojawią się w dwudziestu miejscowościach. Zaczynamy w Nowym Targu, mieście-symbolu małopolskiego smogu. W naszym poprzednim rankingu najmocniej zanieczyszczonych miast w Polsce to właśnie Nowy Targ znalazł się na pierwszej pozycji. Liczę na to, że obecność płuc w rekordowej liczbie małopolskich miast pozwoli przekonać mieszkańców do wymiany kotłów i ocieplenia domów.

Jak nas poinformowała Cygan w Kamionce Wielkiej mobilne płuca będą stały w dniach od 14 do 28 stycznia 2023 roku a obecnie instalacja stoi już w samym centrum Starego Sącza, bo na płycie rynku. LINK do transmisji LIVE ON-LINE z instalacjami mobilnych płuc
w sezonie grzewczym 2022-2023 https://www.youtube.com/watch?v=YrPhiLskci8

Teraz kilka słów o tym, co w zakresie walki o lepsze powietrze dzieje się w Starym Sączu. Najlepiej obrazują to te liczby związane z realizacją programu „Czyste powietrze”, dzięki któremu mieszkańcy otrzymują dofinansowanie do wymiany pieców:
stan na 30. 09. 2022 r.:
- liczba złożonych wniosków o dofinansowanie na terenie gminy Stary Sącz: 462
- liczba zawartych umów o dofinansowanie na terenie gminy Stary Sącz: 392
- liczba zrealizowanych przedsięwzięć na terenie gminy Stary Sącz: 165
sumaryczna kwota wypłaconych dotacji: 3 541 330,38 zł
stan na 31. 12. 2022 r.
-
liczba złożonych wniosków o dofinansowanie na terenie gminy Stary Sącz: 467
- liczba zawartych umów o dofinansowanie na terenie gminy Stary Sącz: 402
- liczba zrealizowanych przedsięwzięć na terenie gminy Stary Sącz: 189
sumaryczna kwota wypłaconych dotacji: 4 111 052,73 zł

Jaki jest tego efekt? Wyniki aktualnych pomiarów prowadzonych na co dzień dostępne są pod adresem https://www.accuweather.com/pl/pl/stary-s%C4%85cz/264529/air-quality-index/264529. Dziś, 5 stycznia o godzinie 10, informacją brzmiała: znakomite

Ale akurat mocno wiało i padało… ([email protected] Fot.: UM w SS)Dziękujemy za przesłanie błędu