Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 kwietnia. Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława
22/08/2023 - 13:40

Czy Zygmunt Berdychowski znowu utonie w tłumie najważniejszych VIP-ów z kraju i zagranicy?

Na kilkanaście dni przed startem Forum Ekonomicznego w Karpaczu machina organizacyjna tej największej w Europie Środkowo-Wschodniej międzynarodowej konferencji pracuje na pełnych obrotach. I znowu do polskiego Davos przyjadą najważniejsi politycy z kraju i za granicy, szefowie największych firm i najlepsi eksperci od gospodarki. Już por raz czwarty to Karpacz a nie Krynica przyjmie tysiące gości, którzy zapełnią hotele i restauracje, na czym, już poza wakacyjnym sezonem, zarabia lokalna branża turystyczna.

Promocja już nie dla Małopolski, a dla Dolnego Śląska

Rok temu padł rekord. Na Forum Ekonomiczne do Karpacza przyjechało ponad pięć tysięcy gości z kraju i za granicy. Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski liczy na to, że wszyscy uczestnicy konferencji staną się ambasadorami regionu.  - Chcemy, aby nasi goście wracali do nas nie tylko na kolejne edycje tego wydarzenia, ale także przy innych okazjach biznesowych i prywatnych – mówił tuż przed ubiegłorocznym Forum  samorządowiec.

Jeszcze  niedawno utrzymane w tym tonie wypowiedzi można było usłyszeć z ust najważniejszych małopolskich samorządowców w Krynicy. Po blisko trzydziestu latach międzynarodowa konferencja, która do uzdrowiska przyciągała premierów, ministrów także prezesów wielkich koncernów z całej Europy, przeniosła się do Karpacza. Dlaczego? To pytanie zadawali Zygmuntowi Berdychowskiemu, przewodniczącemu Rady Programowej Forum dziennikarze największych polskich mediów.

Samorząd lokalny Krynicy uznał, że to, co decydowało o sukcesie Forum Ekonomicznego, był deptak uzdrowiskowy, że to on tworzył całą atmosferę. Tym samym deprecjonowano pracę organizatorów konferencji – tłumaczył Zygmunt Berdychowski - Zaproponowano nam takie warunki przedłużenia umowy, które nie mogły zostać zaakceptowane. To przecież nasza praca powodowała, że obecność w Krynicy była ciekawa i atrakcyjna.

- Po tym, gdy oferta Krynicy została odrzucona, wybór Instytutu Studiów Wschodnich padł na województwo dolnośląskie i Karpacz. Jeśli widzisz po drugiej stronie ludzi, którzy się cieszą, że będziesz z nimi pracował, to jakże inna jest atmosfera od tej, w której musisz się ciągle o coś wykłócać, prosić, udowadniać, że nic złego nie robisz - mówił Berdychowski o negocjacjach w Karpaczu i podkreślał, że na Dolnym Śląsku atmosfera rozmów była znakomita, a ceny oferowane za nocleg bardziej korzystne niż w Krynicy.

Czytaj też Jak oni to robią? Ten hit spod Nowego Sącza ma fanów na całym świecie  

W Karpaczu już zacierają ręce i czekają na VIP-ów

To nie tylko biznes, ale także prestiż budowany przez ważnych gości konferencji. Listę potencjalnych ambasadorów Karpacza i Dolnego Śląska zapełniają nazwiska VIP-ów nie tylko z kraju, ale także zagranicy. W tegorocznym  Forum Ekonomicznym weźmie udział liczna reprezentacja gości z krajów całego świata i instytucji europejskich.

Swój udział w konferencji potwierdził już Jakob Hallgren, dyrektor, szwedzkiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. To  były ambasador tego skandynawskiego kraju  do spraw rozbrojenia i nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Wcześniej był zastępcą dyrektora Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem a także członkiem delegacji rządu szwedzkiego ds. rozbrojenia i prawa międzynarodowego. Ściśle współpracował z ONZ i UE oraz wieloma innymi organizacjami w dziedzinie polityki bezpieczeństwa, mediacji, budowania pokoju, reformy systemów bezpieczeństwa, rozbrojenia, spraw humanitarnych i ograniczania ryzyka klęsk żywiołowych.

Kolejnym ekspertem  jest Juha Pyykönen z Finlandii,  generał brygady w stanie spoczynku. Ta analityk, który zajmuje się obecnie kwestiami bezpieczeństwa i obrony krajów nordyckich, w tym Finlandii w NATO. Ostatnio sfinalizował raporty na temat północnej polityki obronnej. Wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego natowskiego think tanku PIAG.  Jako dowódca Brygady Pori dowodził wszystkimi fińskimi kontyngentami wojskowymi zarządzania kryzysowego za granicą. Wcześniej kierował planowaniem strategicznym Fińskich Sił Obronnych. 

Czytaj też Trzyma w garści sądecką kasę z milionami. Jakiego majątku dorobiła się pani skarbnik  

Wojskowym ekspertem jest też Vincenzo Camporini, były Szef Sztabu Generalnego Włoskiej Armii. To absolwent nauk lotniczych na Uniwersytecie Neapolitańskim Federico II oraz nauk międzynarodowych i dyplomatycznych na Uniwersytecie w Trieście, Camporini zajmował się również najbardziej aktualnymi kwestiami polityki międzynarodowej jako naukowiec i akademik.  Koncentrował się na polityczno-wojskowym wymiarze Unii Europejskiej i rozwoju jej zdolności do wykorzystywania instrumentu wojskowego w ramach jej stosunków zewnętrznych. Był między innymi prezesem Centrum Wysokich Studiów Obronnych w Rzymie.

W kwestiach związanych z międzynarodowym bezpieczeństwem specjalizuje się też amerykańska dziennikarska  Jeanne Meserve.  Jest analitykiem w kanadyjskiej telewizji CTV News i gospodarzem podcastu NatSec Tech dla Special, w którym bada wpływ technologii na bezpieczeństwo i demokrację. Była prezenterką i korespondentką CNN i ABC News.  Zdobyłą dwie nagrody Emmy i nagrodę Edwarda R. Murrowa. Przyczyniła się również do zdobycia dwóch nagród CNN Peabody Awards za relacje z huraganu Katrina i wycieku ropy w Zatoce Perskiej, a także prowadziła wielokrotnie nagradzane relacje CNN z zabójstwa Icchaka Rabina i śmierci księżnej Diany. Umiejętności zdobyte jako prezenterka i korespondentka wykorzystuje do moderowania paneli, wywiadów i posiedzeń miejskich, w tym na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i Kopenhaskim Szczycie Demokracji.

Czytaj też Ruszyła sądecka wyborcza partyjna machina. Już wiadomo kto idzie do Sejmu, kto do Senatu. Roszady na listach zaskakują!

Samiec alfa musi odejść

Inną dziennikarką, amerykańską gwiazdą,  która już potwierdziła swój  udział w tegorocznym Forum Ekonomicznym jest Liz Plank, autorka bestsellera „Samiec alfa musi odejść: Dlaczego patriarchat szkodzi wszystkim”. Książka została doceniona w Vogue, Esquire, Playboy, ELLE Magazine, GQ, NPR, The Washington Post. Plank ma milion obserwujących na wszystkich platformach mediów społecznościowych.  To zdobywczyni wielu prestiżowych nagród. Jest nie tylko dziennikarką, ale także producentką. Prowadzi kilka uznanych przez krytyków seriali cyfrowych w Vox Media i NBC News.

Do Karpacza przyjedzie także  Angela Williams. To pierwsza Afroamerykanka, która  stanęła na czele jednej z największych amerykańskich organizacji charytatywnych United Way Worldwide.  Znalazła się na liście 2022 NonProfit Times „Power and Influence Top 50” oraz na liście 2021 Forbes „Women Over 50 Creating Social Change at Scale”.

Na liście zagranicznych VIP-ów  jest też Siyabulela Mandela, z Rebubliki Południowej Afryki. Mandela.  To niezależny konsultant do spraw  praw człowieka, rozwoju międzynarodowego i rozwiązywania konfliktów, wcześniej pełnił funkcję regionalnego kierownika projektu na Afrykę Wschodnią i Południową w Journalists for Human Rights (JHR). Prawnuk Nelsona Mandeli. 

Uczestnikiem konferencji będzie amerykański  generał w stanie spoczynku,  Robert Spalding, USA, ekspert z zakresu relacji USA-Chiny. Spalding jest autorem książkowych bestsellerów. Pracował na wysokich stanowiskach w Departamentach Obrony i Stanu USA, w tym jako starszy dyrektor ds. planowania strategicznego w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

Czytaj też Postawili migiem wypasioną budowlę i to jeszcze nie koniec. Będzie ciąg dalszy 

Kolejny ważny gość konferencji to Emanuela Claudia Del Re, była włoska wiceminister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej oraz deputowana włoskiego parlamentu w latach 2018-2021. Emanuela Claudia Del Re  jest orofesorenm uniwersytecki socjologii politycznej, ma wieloletnie doświadczenie w pracy na obszarach objętych konfliktami od 1990 roku.

Uczestnikiem debat Forum Ekonomicznego będzie też Alexander Khvtisiashvili, wiceminister spraw zagranicznych Gruzji.  To Absolwent międzynarodowych stosunków gospodarczych Politechniki Gruzińskiej w Tbilisi. W latach 1997-2000 pracował w gruzińskim Ministerstwie Handlu. Z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Gruzji związany od 2000 r. W latach 2011-2014 był radcą ambasady Gruzji w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii, później dyrektorem departamentu międzynarodowych stosunków gospodarczych w MSZ Gruzji. Funkcję wiceministra spraw zagranicznych Gruzji pełni od 2017 roku.

Tegoroczne Forum Ekonomiczne w Karpaczu  rozpocznę się 5 wrzenia i potrwa trzy dni. Tym razem osią dyskusji będą „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”, tak brzmi hasło konferencji. ([email protected]) fot.jm  Dziękujemy za przesłanie błędu