Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
17/05/2022 - 08:00

Czy w Zawadzie powstanie ta inwestycja? Oferenci wyłożyli karty na stół

Oferty na budowę boiska ze sztuczną murawą na osiedlu Zawada w Nowym Sączu są, ale dużo za duże. Najniższa cenowa propozycja przewyższa o prawie dwa miliony kwotę, jaką miasto przeznaczyło na to zadanie.

Na zrealizowanie tej inwestycji miasto ma 5 mln złotych. Do ogłoszonego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przetargu oferty złożyło czterech potencjalnych oferentów. Najtańszą na kwotę niemal 6,9 mln złotych złożyła spółka Grupa Blackbird (obecnie ta firma buduje nowy stadion przy ul. Kilińskiego). Kolejne trzy propozycje wykonawców są znacznie droższe i wynoszą 12,15 mln zł, 12,3 mln zł oraz 13,2 mln zł.

Po otwarciu ofert, a były to dwie przygotowane przez firmy z Nowego Sącza i Sądecczyzny, a dwie przez firmy z innych regionów kraju, okazało się, że pojawił się problem, bo kwota, jaka została przeznaczona na to zadanie przez miasto jest o prawie dwa miliony złotych za niska w stosunku do tego, jakie ceny proponują potencjalni wykonawcy, którzy chcieliby budować boisko ze sztuczną murawą, piłkochwytami z trybunami wraz z niezbędnym zapleczem.

- Złożone zostały cztery oferty, które przekraczają nasz budżet – powiedział Sądeczaninowi Marcin Rojna, dyrektor MOSiR w Nowym Sączu. – W tej chwili czekamy na decyzję prezydenta miasta co dalej w tej kwestii. Chodzi o to, czy prezydent zdecyduje się dołożyć z budżetu miasta pieniądze, czy też będzie trzeba unieważnić przetarg.

Warto zaznaczyć, że o dołożeniu pieniędzy z miejskiego budżetu do tej inwestycji musi zdecydować Rada Miasta Nowego Sącza. Jeśli udałoby się wygospodarować taką kwotę to sądeccy radni muszą się zgodzić na jej wydatkowanie.

Przypomnijmy, że to zadanie Nowy Sącz otrzymał z programu Polski Ład 4,5 mln złotych, ale pół miliona złotych (to prawie 90 proc. dofinansowania). Pozostałą kwotę musi wyłożyć Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu, który zarządza między innymi obiektem sportowym w Zawadzie.

- Chodzi o dołożenie przez miasto 2,5 mln złotych, by można było wybudować boisko ze sztuczną murawą i nareszcie funkcjonalnym zapleczem – dodaje Marcin Rojna.

Jeśli udałoby się zwiększyć tę sumę to w tym roku może ruszyć inwestycja. Przetarg na to zadanie ma być rozstrzygnięty do połowy sierpnia.

- Zakładam, że może udałoby się w tym roku wybudować boisko – dodaje nasz rozmówca. – Natomiast jeśli chodzi o zaplecze to nie. Jest to obiekt mający ponad 800 metrów kwadratowych powierzchni. Zapewne budowa potrwa kilka miesięcy. Sądzę, że zaplecze byłoby gotowe dopiero w przyszłym roku.

Inwestycja, na którą został właśnie ogłoszony przetarg ma być realizowana w systemie zaprojektuj i wybuduj.

Obecnie w Zawadzie znajdują się trzy boiska sportowe i inne obiekty.

Budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią ma być wstępem do budowy na osiedlu Zawada dużego kompleksu sportowo-rekreacyjnego, na który składać się mają między innymi trzy boiska, bieżnia biegowa, nowa hala sportowa oraz hotel na 50 miejsc z basenem i zapleczem dla drużyn sportowych, a także z salą konferencyjną.

Ponadto znacznie szerszy projekt przewiduje budowę małego boiska wielofunkcyjnego typu ORLIK, pola namiotowego, strefy relaksu dla mieszkańców, plaży z boiskami do siatkówki plażowej oraz strefy sportowej z urządzeniami do ćwiczeń dla mieszkańców.

- Kosztorys budowy nowoczesnego dużego kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Zawadzie to prawie 40 mln złotych – mówi Marcin Rojna, dyrektor MOSiR w Nowym Sączu.

Na razie na realizację projektu na tak dużą skalę się nie zanosi. Teraz zostanie wybudowane boisko ze sztuczną murawą z trybunami i niezbędnym zapleczem socjalnym.

Zobacz, jak wyglądałby duży obiekt sportowy w Zawadzie – Galeria

[email protected], fot. Wizualizacja: Urząd Miasta w Nowym Sączu.

Czy w Zawadzie powstanie ta inwestycja? Oferenci wyłożyli karty
Oferty na budowę boiska ze sztuczną murawą na osiedlu Zawada w Nowym Sączu są, ale dużo za duże. Najniższa cenowa propozycja przewyższa o prawie dwa miliony kwotę, jaką miasto przeznaczyło na to zadanie.


Dziękujemy za przesłanie błędu