Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława
07/08/2018 - 13:35

Czy w tym roku ruszy budowa pawilonu położniczego? Czas ucieka...

Nowoczesny pawilon ginekologiczno-położniczy ma powstać do końca przyszłego roku. Już powinien być wyłoniony wykonawca tej inwestycji. Niestety, tak się nie stało, a czas ucieka nieubłaganie. Dlaczego?

Okazuje się, że wybranie wykonawcy nie jest takie proste. Wykonawcy z branży budowlanej nie mogą obecnie narzekać na brak ofert na realizację różnych zadań inwestycyjnych. To oni teraz, niestety dyktują warunki finansowe. Inwestorzy coraz częściej zderzają się z sytuacją, że ceny podawane przez przedsiębiorców w składanych ofertach przetargowych przewyższają i to czasami znacznie kwotę, jaką inwestor ma zabezpieczoną na realizację inwestycji.

Inwestorzy coraz częściej mówią o cenach zaporowych.

Sądecki szpital kilka miesięcy temu unieważnił już pierwszy przetarg na budowę nowego pawilonu ginekologiczno-położniczego.

- Wtedy nie udało się wyłonić wykonawcy – mówi Elżbieta Jasińska, koordynator projektu z ramienia szpitala. – Firmy, które stanęły do przetargu zaproponowały wówczas ceny zaporowe dla szpitala. Pierwszy przetarg musieliśmy z tego też względu unieważnić. Szybko rozpisaliśmy drugi. Obecnie ta procedura jest w toku.

Kierownictwo szpitala ma nadzieję, że tym razem przetarg zostanie rozstrzygnięty. Jest już sierpień. Mówiło się, że właśnie w tym miesiącu powinny były ruszyć prace na terenie, gdzie ma stanąć nowoczesny pawilon.

 Tygodnie uciekają. By udało się zrealizować inwestycję roboty powinny się rozpocząć w tym roku. Czy tak się stanie?

 Koszt budowy pawilonu szacowany jest na około 30 mln złotych. Nowoczesny pawilon ginekologiczno-położniczy zostanie wybudowany na miejscu wyburzonej szpitalnej pralni.

W tym budynku funkcjonować będą oddziały: ginekologiczno-położniczy, ginekologii onkologicznej oraz neonatologii. W projekcie nowego budynku zostały również przewidziane pomieszczenia, których w obecnym pawilonie nie ma – powstanie m.in. specjalnie wydzielona część dla „rodziców po stracie” oraz tzw. „pokój rozmów trudnych”, gdzie pacjentki będą mogły porozmawiać z psychologiem lub np. spotkać się z księdzem. Dodatkowo przy każdym oddziale znajdą się osobne pokoje odwiedzin zapewniające pacjentom i ich gościom komfort i dyskrecję.

Zdecydowaną zmianę odczują młode mamy, które jeszcze przed porodem będą mogły skorzystać z zajęć oferowanych w ramach przyszpitalnej szkoły rodzenia, a bezpośrednio po przyjściu na świat dziecka, wraz z noworodkiem trafią do jednej ze specjalnie przygotowanych sal. W każdym z tych pokojów znajdzie się miejsce dla maksymalnie dwóch mam i noworodków.

Budowa nowego pawilonu ginekologiczno-położniczego jest częścią dużego programu modernizacyjnego sądeckiego szpitala. Na jego realizację sądecka placówka medyczna otrzymała ponad 36 mln złotych unijnej dotacji i 3,5 mln złotych z województwa małopolskiego.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM., wizualizacja – szpital w Nowym Sączu., źródło: własne, UM w Krakowie.Dziękujemy za przesłanie błędu