Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
18/10/2019 - 16:15

Czy tak powinien wyglądać "nowy" zamek w Nowym Sączu? [Wizualizacje]

Wraca pomysł odbudowy sądeckiego zamku królewskiego, który przetrwał wieki, a został wysadzony w 1945 roku. Prezydent Nowego Sącza zachęca sądeczan, szczególnie ekspertów, aby włączyli się do dyskusji, jak i jaki zamek odbudować.

Dyskusja o odbudowie sądeckiego zamku przetaczała się niejednokrotnie wśród mieszkańców. Teraz znowu mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć w tej kwestii.

- Zamek królewski w Nowym Sączu jest naszą dumą i chlubą – mówi Ludomir Handzel. -  To nasze dziedzictwo narodowe i lokalne. To miejsce jest dla nas ważne.

Gospodarz miasta jasno określił podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że zachęcając sądeczan do włączenia się do dyskusji chce, aby wypowiedzieli się przede wszystkim na temat, jak odbudować ten historyczny zabytek, a nie rozpatrywać tej sprawy pod kątem – czy w ogóle go rekonstruować.

By myśleć o odbudowie zamku, jak zaznaczył prezydent Handzel trzeba to zrobić profesjonalnie.

- Rekonstrukcja tego obiektu byłaby przełomowym momentem w historii Nowego Sącza – dodaje prezydent - Olbrzymią szansą, by ożywić nasze miasto turystycznie.

Wstępem do przyszłej odbudowy ma być przygotowanie dokumentacji, a także przeprowadzenie prac archeologicznych niezbędnych do rozpoczęcia takiej inwestycji.

Tym zajęła się miejska spółka Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego. Dzisiaj jej prezes Jarosław Suwała przedstawił podczas briefingu, co do tej pory udało się zrobić w tej materii. To właśnie Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego pilotuje od początku, kiedy to zadanie zostało jej zlecone przez prezydenta Handzla, sprawę rekonstrukcji zamku.

Prezes SARR podpisał już umowę na prace archeologiczne przy ruinach i na terenie wokół zamku. Być może zaczną się one jeszcze w tym roku, jeśli pozwoli na to pogoda, a jeśli nie, to z pewnością wiosną przyszłego roku. Na ten etap SARR zarezerwowała kwotę 57 tys. złotych.

Przypomnijmy, że sądecki zamek królewski został wzniesiony w pierwszej połowie XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. W 1945 roku większość obiektu uległą zniszczeniu. Doszło do potężnej eksplozji materiałów wybuchowych zgromadzonych w piwnicach przez wojska niemieckie. Do dziś przetrwał jedynie fragment murów i wieża z bramą nazywana basztą kowalską.

O historii sądeckiego zamku można przeczytać i zobaczyć materiały, jakie zgromadzono w ramach kilkumiesięcznej kwerendy historycznej na specjalnie utworzonej stronie zameksacz.pl. Zamieszczone są tam wizualizację zamku. Można też pobrać i wypełnić przygotowany formularz, za którego pośrednictwem można włączyć się w dyskusję o odbudowie zamku.

[email protected], wizualizacja SARR/zameksacz.pl, fot. IM.

.

Tak może wyglądać zamek królewski. Co o tym sądzicie?




Samorząd znów przymierza się do odbudowy królewskiego zamku w Nowym Sączu. Tym razem rzecz przypomniał prezydent. Patrząc, jak blask swym zamkom przywracają miasteczka o wiele mniejsze, należałoby powiedzieć: nareszcie!






Dziękujemy za przesłanie błędu