Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
17/03/2020 - 05:40

Czy poważnie chory Stanisław Kogut wyjdzie z aresztu? Jest decyzja sądu

W cieniu epidemii koronawirusa toczy się walka byłego senatora Stanisława Koguta o wyjście na wolność. Dwa miesiące temu trafił za kraty po tym, jak zatrzymało go CBA. Tak zdecydował sąd na wniosek prokuratury, która zarzuca mu korupcję. Na tymczasowy areszt ponad trzy tygodnie temu zażalenie złożył obrońca Koguta. Właśnie zapadła decyzja w tej sprawie.

Mijają dwa miesiące od kiedy były senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Kogut został zatrzymany przez CBA, wraz z synem i radną wojewódzką Martą M. dyrektorką małopolskiego oddziału PFRON. Całej trójce prokuratura postawiła zarzut korupcji.  Były senator i jego syn na trzy miesiące trafili do aresztu, M. za kaucją wyszła na wolność.  

zCzytaj też Areszt dla byłego senatora Stanisława K. i jego syna. Marta M. na wolności

Obrońca Koguta mecenas Paweł Śliz cztery tygodnie temu złożył zażalenie na decyzję sądu o areszcie. Właśnie zapadła decyzja. Odmowna. Dlaczego?

- Niestety, na przygotowawczym etapie śledztwa nie wolno mi przytoczyć uzasadnienia tej decyzji. Mogę tylko powiedzieć, że jest dla mnie niezrozumiała. Areszt w Polsce to nie kara, tylko zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania. Chodzi o obawy związane z matactwem czy próbą wpływania na świadków. Tu nie mamy do czynienia z taką sytuacją.  

Śliz przypomina, że zarzuty były senator usłyszał już w styczniu 2018 roku. Wówczas, na mocy postanowienia prokuratora, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości miliona złotych. Po złożeniu zażalenia przez obrońców, kwota została zmniejszona do 600 tysięcy złotych.

Postępowanie trwało cały czas – mówi obrońca Koguta. -  W sytuacji, kiedy podejrzany narusza zasady postępowania, prokurator ma obowiązek złożenia do sądu wniosku o przepadek poręczenia majątkowego.

-  Prokurator takiego wniosku w stosunku do Stanisława Koguta nie złożył. Zawsze zgłaszaliśmy się na wszelkie wezwania policji, CBA czy prokuratury i nigdy, nawet o godzinę, nie przesunęliśmy żadnego spotkania. Tak było przez dwa lata –podkreśla Paweł Śliz. - Uważam, że ten areszt jest zupełnie niezasadny.

Sąd pozostaje jednak nieprzejednany, choć jak dodaje prawnik za inną decyzją po winien przemawiać fatalny stan w jakim znajduje się polityk.  

- Senator jest w bardzo złym stanie psychicznym – mówi mecenas. -  Do tego dochodzą poważne kłopoty ze wzrokiem, co ma związek z cukrzycą, na którą choruje. Stanisław Kogut cierpi na retinopatię. Codziennie bierze zastrzyki w gałkę oczną. Stres dodatkowo pogłębia tę dolegliwość.

Co dalej – pytamy prawnika?

- To sąd decyduje o zastosowaniu tymczasowego aresztu, ale gospodarzem postępowania jest Prokuratura Regionalna w Katowicach, która może wydać decyzję o jego uchyleniu. W tej sprawie będziemy składać wniosek,  bo dalsze przebywanie senatora w zamknięciu może spowodować niebezpieczeństwo dla jego zdrowia – mówi Paweł Śliz.

Czytaj też Trefny hotel „Cracovia” zaprowadzi Koguta do aresztu i wyautuje go na zawsze z polityki?

Przypomnijmy, że były senator znalazł się w gronie czternastu osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym przyjęcia i wręczania łapówek o wielomilionowej wartości. Sprawa toczy się od końca 2017 roku. Grozi mu za to do 12 lat więzienia.

[email protected] for. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu