Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
16/05/2022 - 12:25

Czy pisanie to trudne zadanie? Dzieci dyskutowały o tym z pisarką Aleksandrą Tyl

Wyjątkowo dla wszystkich ważnymi gośćmi i uczestnikami 4. Sądeckich Targów Książki zorganizowanych przez Fundację Sądecką i SKT Sądeczanin były dzieci. W czasie drugiego dnia targów miały one okazję podyskutować o książkach z Aleksandrą Tyl autorką serii „Leo! Znowu Ty?”. Z równie ogromną uwagą dzieci uczestniczyły w zajęciach czytelniczych zorganizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Nowym Sączu.

Czy pisanie to trudne zadanie? Dzieci dyskutowały o tym z pisarką Aleksandrą Tyl

Zobacz też: Fotorelacja ze spotkania z Beatą Pawlikowską. Radzi, bo sama doświadczyła

Dyskusja najmłodszych Czytelników zaczęła się od wspólnego znalezienia odpowiedzi na pytanie „Czy pisanie książek jest trudno”. Wspólnie z pisarką dzieci doszły do wniosku, że tak, jak ze wszystkimi innymi wyzwaniami i zadaniami, z którymi przyszło nam się zmierzyć w życiu, wszystko zależy od tego, czy pisarz lubi pisać, czy nie. Jeśli lubi, jeśli to dla niego przyjemność, to praca nad książką jest łatwa.

Dzieci rozmawiały też z pisarką o swoich pasjach, o tym, co one najbardziej lubią robić i kto jest ich ulubioną postacią. Przy okazji dowiedziały się, że Aleksandra Tyl zaczęła pisać książki dla dzieci, bo namówiły ją do tego jej własne pociechy. Ba, okazuje się, że większość przygód, które opisała w serii „Leo! Znowu Ty?”, to przygody, które były ich udziałem.

Zobacz też: Za nami drugi dzień 4. Sądeckich Targów Książki w WSB-NLU!

Pisarka – która pisze też książki dla dorosłych, nie ukrywała też, że dla dzieci pisze się zdecydowanie trudniej niż dla dorosłych, że dzieci są o wiele bardziej wymagającymi Czytelnikami.

A po czym odróżnić książkę dla dorosłych od książki dla dzieci? Tu dzieci były zgodne – po obrazkach. Im młodszym dzieciom dedykowana książeczka, tym więcej obrazków. Takie obrazki przygotowuje ilustrator. Można też wykorzystać dodatkowo. Taki z ulubioną postacią można powiesić w pokoju na ścianie czy nad biurkiem i zawsze, gdy ktoś nam dokuczy, albo spotka nas coś złego, to wystarczy popatrzeć na naszego idola i wyobrazić sobie, jak on by się zachował w takiej sytuacji. Wtedy robi nam się weselej.  

A co jest najważniejszym zadaniem książek? Tu też dzieci z miejsca odpowiedziały – uczyć i przekazywać wiedzę. Ale równie ważne jest to, że książki rozwijają naszą wyobraźnię. Wszyscy byli też zgodni, że chwile, gdy wieczorem, to rodzice czytają nam książki, są jednymi z najpiękniejszych momentów dzieciństwa. Takie wspólne chwile, wspólne poznawanie świata wspomina się przez całe życie.

Z równie ogromną uwagą dzieci uczestniczyły w zajęciach czytelniczych zorganizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Nowym Sączu. ([email protected] Fot.: ES i IM)







Dziękujemy za przesłanie błędu