Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
23/01/2020 - 06:35

Czy niepełnosprawni w Nowym Sączu na takie rozwiązanie problemu liczyli?

Osoby niepełnosprawne z Nowego Sącza, które do końca ubiegłego roku korzystały z pojazdu przystosowanego do transportu indywidualnego realizowanego przez miasto, od 1 stycznia takiej możliwości są pozbawione.

Jak już pisaliśmy od nowego roku niepełnosprawni nie mogą korzystać z usług indywidualnego transportu. Dotychczasowa umowa, na podstawie której taka pomoc była świadczona przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu została zawieszona z uwagi, na to, że, jak mówiła wiceprezydent miasta Magdalena Majka - posiadała luki prawne.

Osoby niepełnosprawne, korzystające z takiego transportu praktycznie z dnia na dzień zostały tego pozbawione, bowiem dotychczas obowiązująca umowa została wstrzymana.

Z apelem o szybkie i kompleksowe rozwiązanie tego problemu do prezydenta miasta Ludomira Handzla oraz przewodniczącej Rady Miasta Iwony Mularczyk zwrócił się między innymi Zarząd Stowarzyszenia „Nadzieja”.

Teresa Jaros – Ligaszewska, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja”, którą gościliśmy w studiu Sądeczanina wyraziła nadzieje, że ten problem zostanie szybko rozwiązany.

Z tego indywidualnego transportu korzystało kilkunastu podopiecznych stowarzyszenia, któremu szefuje.

- Stałe zlecenia na świadczenie tej usługi miało czterech naszych podopiecznych – precyzuje prezeska.

Podopieczni „Nadziei” i innych stowarzyszeń skupiających osoby niepełnosprawne korzystali z takiego transportu dojeżdżając między innymi na rehabilitację.

Przypomnijmy, że władze miasta wprowadziły, na razie rozwiązanie tymczasowe.

Miasto zaproponowało doraźną pomoc dla trzech osób, które codziennie korzystały z transportu. Jest to celowy zasiłek wypłacany przez MOPS. Z takiego zasiłku mogą jednak korzystać tylko mieszkańcy Nowego Sącza.

Wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka kilka dni temu zapewniała, że władze miasta zrobią wszystko, co możliwe, aby jak najszybciej kompleksowo rozwiązać ten niezwykle palący problem.

Gotowy jest już projekt uchwały określający zasady świadczenia usług przewozowych dla osób niepełnosprawnych. Usługi te zostaną zlecone wykonawcy, wyłonionemu w drodze przetargu. Z nim miasto zawrze umowę na realizacje takich przewozów.

Usługa ma być świadczona od poniedziałku do piątku, od godz. 7 do 18. 

A co z możliwością korzystania z takiego transportu indywidualnego w sobotę, czy niedzielę?

Został też przygotowany cennik opłat

Radni Nowego Sącza mogą już się zapoznać z tym projektem uchwały. Projekt będzie im rekomendowany na najbliższej sesji rady Miasta, która odbędzie się 31 stycznia.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe