Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
08/05/2019 - 08:45

Czy na otwarciu nowego mostu będzie były prezydent Ryszard Nowak? My wiemy

Kiedy miesiąc maj zbliżał się dużymi krokami, a wraz z nim termin przekazania przez wykonawcę nowego mostu heleńskiego wielu sądeczan zadawało sobie pytanie: czy nowy prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel zaprosi na uroczystość otwarcia nowoczesnej przeprawy swojego poprzednika - prezydenta Ryszarda Nowaka. To właśnie za jego rządów rozpoczęła się budowa mostu i miasto otrzymało spore unijne dofinansowanie na to przedsięwzięcie.

Przypomnijmy, że poprzednik obecnego prezydenta Ludomira Handzla po trzech kadencjach sprawowania tej funkcji postanowił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. Ryszard Nowak klucze do miasta przekazał Ludomirowi Handzlowi podczas listopadowego zaprzysiężenia nowego prezydenta.

Prezydentowi Nowakowi nie było dane otwierać, jak przewidywał jeszcze w ostatnim roku swoich rządów, nowego mostu heleńskiego.

Budowa przeprawy przez Dunajec przedłużyła się, niestety, o kilka miesięcy. Uroczyste otwarcie nie nastąpiło z końcem 2018 roku, ale odbędzie się w tę sobotę (11 maja).

W tym dniu będzie oczywiście uroczyście i podnośnie, jak to bywa podczas takich wydarzeń. Będą przemówienia, kurtuazyjne słowa, podziękowania za trud, w tym również, mamy nadzieję, dla sądeczan, którzy przez ponad rok musieli godzić się ze sporymi utrudnieniami komunikacyjnymi jakie były konsekwencją realizacji tej potężnej inwestycji. Sądeczanie zacisnęli zęby i przetrwali te niedogodności.

Warto przypomnieć, że realizacja tak potężnego projektu, który odmienił zupełnie, przede wszystkim pod względem komunikacyjnym tę część miasta była możliwa dzięki dużemu unijnemu dofinansowaniu, jakie otrzymał Nowy Sącz. Było to możliwe dzięki bardzo dobrze napisanemu wnioskowi na to ogromne przedsięwzięcie. Wniosek, co warto przypomnieć został przygotowany jeszcze za rządów prezydenta Ryszarda Nowaka.

Całkowita wartość projektu zamknęła się kwotą 88 780 849,29 złotych, w tym wartość dofinansowania wyniosła 75 463 721,89 złotych.

21 października 2017 roku na skwerze pod Basztą Kowalską prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, Wiesław Janczyk, ówczesny wiceminister finansów, Andrzej Banaszek, prezes firmy Banimex – wykonawca inwestycji oraz projektant Przemysław Patruś punktualnie o godz. 12 wbili łopaty w ziemię. W ten sposób symbolicznie rozpoczęli jedną z największych od kilkudziesięciu lat inwestycji drogowych w mieście.

- To historyczne wydarzenie - mówił wtedy Ryszard Nowak, ówczesny prezydent Nowego Sącza. - To nie tylko budowa nowego mostu, to zmiana całego układu komunikacyjnego w tym rejonie miasta. Dla mnie jest to wielkie przedsięwzięcie i wielki sukces. Sądeczanie czekali na nowy most przez wiele lat.

Kiedy zbliżał się maj, a tym samym termin otwarcia nowej przeprawy przez Dunajec wielu sądeczan zadawało sobie pytanie kto zostanie zaproszony na tę uroczystość. Wiadomo już, że weźmie w niej udział wielu oficjeli i różnych gości, a jedną z osób, która otworzy nowy most będzie wicepremier Beata Szydło.

Sądeczanie zastanawiali się też między innymi, czy nowy prezydent Ludomir Handzel zaprosi na tę uroczystość swojego poprzednika - prezydenta Ryszarda Nowaka.

- Na tę uroczystość zaprosiłem nie tylko prezydenta Ryszarda Nowaka. Zaproszenia wystosowałem do wszystkich prezydentów, którzy w ostatnich latach rządzili miastem - rozwiewa ciekawość wielu sądeczan prezydent Handzel.

Zapytaliśmy poprzednika obecnego gospodarza miasta - prezydenta Ryszarda Nowaka, czy weźmie udział w sobotnich uroczystościach otwarcia mostu?

- Oczywiście - odparł były prezydent Ryszard Nowak. - Właśnie otrzymałem pocztą zaproszenie na tę uroczystość i zamierzam z niego skorzystać. Budowa nowego mostu heleńskiego jest można powiedzieć "moim dzieckiem", więc bycie na otwarciu tej przeprawy traktuje jako swój obowiązek.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe