Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
15/07/2023 - 08:20

Czy istnieje prawdziwa miłość? Ona zna przepis na szczęśliwą i kochającą się rodzinę

Aby dobrze przygotować się do przyjęcia sakramentu małżeństwa, najpierw trzeba wziąć udział w kursie przedmałżeńskim, dniu skupienia i wypełnić szereg formalności. I właśnie o tym rozmawiamy z Anną Rystwej, która od wielu lat w tylickiej parafii, pomaga narzeczonym dobrze przygotować się do przyjęcia sakramentu małżeństwa.

Jest pani osobą bardzo zaangażowaną w działalność religijną. Od wielu lat prowadzi pani w tylickiej parafii dni skupienia dla narzeczonych. To bardzo odpowiedzialne zadanie, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy tak wiele związków małżeńskich się rozpada. Czy jest jakiś przepis na szczęśliwą i kochającą się rodzinę?

Aby zbudować szczęśliwą i kochającą się rodzinę, trzeba budować wspólne życie na dobrym fundamencie. Stanowią go między innymi takie wartości jak: otwartość na życie, doskonalenie umiejętności budowania relacji, chęć podjęcia pracy nad sobą, zrozumienie, czym jest prawdziwa miłość, a dla chrześcijanina przede wszystkim wiara w Jezusa Chrystusa. Ponieważ ludzie najpełniej realizują siebie poprzez miłość, każda osoba musi nauczyć się naprawdę kochać. Kochać drugiego człowieka w prawdzie, dozgonnie, niezależnie od jego humorów i wad, być przy nim w dobrych wydarzeniach i wspierać podczas trudnych sytuacji.

W dzisiejszych czasach wiele małżeństw przeżywa kryzys. Małżonkowie nie potrafią się dogadać. Często idą na łatwiznę i rozstają się. Z czego to wynika? Czy dzisiaj ludziom trudniej jest się porozumieć, dogadać? Trudniej o poświęcenie dla drugiej osoby?

Ludzie młodzi, zakochani często wchodzą w małżeństwo na fali uczuć i doznań. I często miłość bywa mylona z zakochaniem, które jest częścią miłości, ale tyko jedną z jej początkowych faz. Zakochanie jest stanem bardzo mocno  powiązanym z reakcjami biologiczno-chemicznymi naszego ciała. Działające w ciele ludzkim neuroprzekaźniki i hormony w trakcie zakochania potęgują nasze doznania i powodują, że stan ten sprawia osobom, które go odczuwają, wielką przyjemność. Substancje te działają na nasz mózg podobnie jak narkotyki, wprowadzając w stan euforii i podniecenia na samą myśl o ukochanej osobie. Sytuacja taka sprawia, że bardzo chcemy być blisko osoby, która jest obiektem naszego zakochania, dążymy do tego, aby uczucie, którego doświadczamy, nie znikło. Ludzie zakochani używają często określenia "kocham się w nim" lub "kocham się w niej", które dobrze obrazuje istotę zakochania. Oznacza bowiem, że kocham siebie w drugim człowieku, kocham się czuć w ten wyjątkowy sposób, czyli głównym obiektem moich zainteresowań jestem ja sam.

Uczucie zakochania nie wymaga od nas specjalnej pracy nad sobą: "patrząc jej w oczy, czuję przyjemność", "tak dobrze mi się z nim rozmawia, nie potrafię się na niego denerwować". Gdy uczucie mija, młodzi zaczynają wpadać w panikę, są pewni, że to koniec miłości. Nie wiedzą, że zakochanie przekształca się w miłość poprzez pracę włożoną w jej tworzenie. Elementami miłości są: zaangażowanie, intymność, przyjaźń, namiętność, czułość.

Dodatkowo miłość małżeńska zakłada zjednoczenie ciał dwóch małżonków dzięki czemu stają się jednym ciałem, a ich dusze się przenikają. Miłość między kobietą a mężczyzną osiąga pełnię tylko w małżeństwie, kiedy dwie osoby są pewne, że ogrom pracy, którą włożą  w związek, nie pójdzie na marne. Małżeństwo daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa w okazywaniu miłości. To jest postawa: daję wszystko co mam, dozgonnie i wiernie, będę pracować nad sobą dla nas, bo ty jesteś tym, z kim chcę spędzić resztę życia.

Dalszą część wywiadu Rafała Gajewskiego z Anną Rystwej przeczytacie w lipcowym numerze miesięcznika „Sądeczanin”. W czasopiśmie znajdziecie bogaty, liczący ponad 30 stron, materiał o Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu, który powstał w ramach naszego cyklu "Parafie Sądecczyzny". Zachęcamy do lektury. 

Gdzie kupić miesięcznik „Sądeczanin”?

Tradycyjne, papierowe wydanie „Sądeczanina” znajdziecie w punktach dystrybucji prasy na terenie miasta Nowego Sącza i w innych miejscowościach, a także w kościołach w Tyliczu. 

Nowy Sącz:

 • Księgarnia ALFABET, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 5
 • Księgarnia-Antykwariat BESTSELLER, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 1
 • Firma Handlowa DANEK, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 45
 • MUSICBAN, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 15
 • Kiosk wielobranżowy, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 23
 • Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiego, Nowy Sącz, ul. Chopina 10
 • Sklep Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 22
 • ADeeM – Dariusz Migacz, ul. Lwowska 66A, Nowy Sącz

Poza miastem:

 • Niskowa: Sklep spożywczo-przemysłowy „Od A do Z”, Niskowa 180 (gmina Chełmiec)
 • Kamianna: Pasieka Barć Kamianna, Kamianna 17 (gmina Łabowa)
 • Brzezna: Sklep spożywczo-przemysłowy BEATRICZE, Brzezna (gmina Podegrodzie)
 • Łącko: Firma Handlowa PASOŃ, Łącko 214
 • Grybów: SHP SKŁADNICA GRYBÓW, ul, Rynek 1, Grybów
 • Stary Sącz: Kiosk TRAFIKA, ul. Rynek 12, Stary Sącz

Przypominamy o ofercie prenumeraty naszego miesięcznika, którą można rozpocząć w dowolnym momencie. Po wykupieniu prenumeraty "Sądeczanina" co miesiąc na wskazany adres będziemy wysyłać za pośrednictwem poczty najnowsze wydanie periodyku. Więcej informacji: 

Małgorzata Sitek - tel. 18 475 16 31, mail: [email protected]
Bogusława Berdychowska - tel. 18 475 16 26, mail: [email protected]

Lipcowy miesięcznik jest również dostępny w formie e-wydania. 

[email protected] Fot. RGDziękujemy za przesłanie błędu