Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
07/09/2023 - 18:30

„Czy Europa jest bezpieczna?” Sesja plenarna trzeciego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Ostatni dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu otworzyła sesja plenarna związana z bezpieczeństwem Europy i świata pod hasłem „Scenariusze dla bezpiecznego świata”. Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika ,,Rzeczpospolita” i moderator dyskusji wskazał, że konflikt ma dla Polaków szczególne znaczenie. Z uwagi na nieprzyjazną politykę Rosji i położenie geopolityczne Polacy z niepokojem patrzą na wschodnią granicę w obawie przed eskalacją konfliktu, ale - jak podkreślał - wojna ma wpływ na wszystkie państwa świata.

Jak zatem jest postrzegana w pozostałej części świata zachodniego?

Według Roberta Spaldinga, generała brygady Amerykańskich Sił Powietrznych świat wkracza obecnie w drugą zimną wojnę, która może doprowadzić do stabilizacji wolnego świata i promowania wspólnych wartości promowanych w czasie pierwszej zimnej wojny. Niestety, końca wojny w Ukrainie nie można na chwilę obecną przewidzieć.

Venezo Camporini, były szef Sztabu Generalnego Obrony Włoch spytany o to, czy możliwy jest podział świata na globalny wschód, zachód i południe określił, że niekoniecznie musi tak być. Jak stwierdził, w interesie Europy jest to, by budować i promować gospodarkę i społeczeństwa obywatelskie. W kwestii wojny w Ukrainie dodał, że rząd w Rzymie nieustannie będzie wspierał Kijów w walce o wygraną. 

Finlandii i jej członkostwa w NATO

Podczas debaty poruszona została również kwestia Finlandii i jej członkostwa w NATO. Do tej kwestii odniósł się Juha Pyykonen, fiński generał brygady EVP. Podkreślił fakt, że Finlandia przez blisko 100 lat była zależna od Rosji, zaś po odzyskaniu niepodległości rząd w Helsinkach starał się utrzymywać z sąsiadem neutralne stosunku. Jednak po 24 lutego ubiegłego roku sytuacja diametralnie się zmieniła. Dzięki członkostwu w NATO naród fiński ma większe poczucie bezpieczeństwa. Podkreślił, że według badań ok. 80 proc. mieszkańców Finlandii popiera członkostwo w sojuszu, zaś sam kraj przeznacza 2 proc. PKB na obronność. Wyraził również opinię, że tak długo jak Putin będzie u władzy, ta wojna będzie trwała.

Jak sprawa wojny w Ukrainie wygląda z polskiej perspektywy

Marek Budzisz, ekspert ds. Rosji i obszarów postsowieckich w Fundacji Instytut Wolności określił, jak sprawa wojny w Ukrainie wygląda z polskiej perspektywy. Stwierdził jednoznacznie, że stanowisko Warszawy co do dalszego wsparcia Ukrainy pozostaje niezmienne. Dodał, iż przeciągająca się wojna jest skutkiem strategicznych błędów popełnionych przez Moskwę, zaś jej koniec trudno przewidzieć. Podkreślił także, że polityka odstraszania ze strony państw Zachodu okazała się nieskuteczna. Mimo licznych gróźb i sygnałów napływających od wielu lat z Rosji, Europa nie zdołała zapobiec tej wojnie. Dlatego niezwykle ważne jest, by kraje wschodniej flanki NATO w zakresie obronności mogły działać szybko.([email protected]) fot. Forum EkonomiczneDziękujemy za przesłanie błędu