Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 7 czerwca. Imieniny: Ariadny, Jarosława, Roberta
06/12/2018 - 17:10

Czy Chełmiec zostanie miastem 1 stycznia 2019 roku? MSWiA się zastanawia

Duża część mieszkańców gminy Chełmiec zastanawia się pewnie, czy Chełmiec zostanie miastem z dniem 1 stycznia 2019. Okazuje się, że sprawa wcale nie jest przesądzona.Ostatnio, dosłownie tuż przed zakończeniem roku 2017, gdy już gotowy był program gminnego sylwestra, którym mieszkańcy gminy Chełmiec mieli uczcić narodziny z dniem 1 stycznia miasta Chełmiec rada ministrów ostatecznie odłożyła ten moment o rok. Głównym powodem były wątpliwości związane z tym, czy konsultacje społeczne w tej sprawie rzeczywiście odzwierciedlają wolę mieszkańców. Rząd sugerował nawet, że władze gminy powinny je przeprowadzić jeszcze raz.

Zobacz też: "Płatni zdrajcy” i „pachołki ratusza”? Stawiarski głośno milczy o swej skandalicznej wypowiedzi

Wójt Chełmca i lwia część radnych uznała, że decyzja ta jest niezgodna z prawem a sugestie rady ministrów można potraktować jako jedynie właśnie sugestie, bo władze RP nie mogą zmusić gminy, nie maja zresztą takiego prawa by ingerować w suwerenne ustalenia chełmieckiego samorządu o ile są zgodne z prawem.

Zobacz też: Chełmiec miastem: Wójt i przewodniczący rady popełnili przestępstwo podczas konsultacji społecznych?

Miejscowi, mówimy o wszystkich sołectwach gminy, szczególnym entuzjazmem w tej sprawie nie pałali. Tym samym władze gminy wzięły temat "na przeczekanie” uznając, że data 1 styczeń 2019 jest datą ostateczna. Na wniosek mieszkańców przeciwnych miejskim ambicjom Chełmca i wójta skonfrontowaliśmy te nadzieje bezpośrednio z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sucha odpowiedź jaką otrzymaliśmy dzisiaj może studzić ten optymizm.

Przytaczamy ją w całości: - Pani redaktor, kwestia, o którą Pani pyta, jest obecnie analizowana w MSWiA.

Zobacz też: Z czym do miasta? Dziennikarzy wójt straszy prokuraturą, radnych obraża, ministra oskarża o łamanie Konstytucji

Przy okazji przypomnijmy, że zgodnie z deklaracją, którą musieli podpisać kandydaci Prawa I Sprawiedliwości na stanowisko wójta w ostatnich wyborach samorządowych - Stanisław Kuzak, który ostatecznie przeniósł się do obozu wójta Stawiarskiego i Jakub Ledniowski – PiS jest przeciwny rozbiciu integralności gminy, czyli jej wcieleniu do Nowego Sącza na poczet budowy aglomeracji. Jednak odpowiedź z ministerstwa najprawdopodobniej zostanie uznana za dowód, że przyszłość Chełmca nie jest przesądzona.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu