Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
16/12/2023 - 09:50

Członkowie Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” spotkali się przedświątecznie [ZDJĘCIA]

Do świąt Bożego Narodzenia został jeszcze tydzień. Do wigilijnego stołu zasiądziemy w gronie rodzinnym 24 grudnia, w przyszłą niedzielę. Ale trwa już czas spotkań opłatkowych. Takie odbyło się również w siedzibie Fundacji Sądeckiej w Nowym Sączu. Do wigilijnego stołu zasiedli członkowie Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”.

Czytaj także: Tłumy nowosądeczan na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

Przy wigilijnym stole w Fundacji Sądeckiej usiedli prezes Zygmunt Berdychowski, Jarosław Baziak - prezes oraz członkowie SKT „Sądeczanin”, jak również byli i obecni samorządowcy. Była to wyjątkowa chwila. Czas na połamanie się opłatkiem, złożenie sobie świąteczno-noworocznych życzeń.

Na wigilijnym stole nie mogło oczywiście zabraknąć świątecznych potraw między innymi barszczu czerwonego, krokietów z kapustą, tradycyjnej ryby i świątecznych wypieków. No i pięknych polskich kolęd.

Stowarzyszeniem SKT „Sądeczanin” od maja ubiegłego roku kieruje jako prezes Jarosław Baziak. Jest to stowarzyszenie, które za swoją kluczową misję uznaje promowanie wszelkich inicjatyw, które nawiązują do lokalnej tradycji i tożsamości. Żyjemy w szczególnym regionie, którego bogactwo historyczne jest ciągle poznawane.

Podczas wczorajszego spotkania opłatkowego podsumowano 2023 rok. Jaki był dla Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”? Kluczową sprawą było zrealizowanie na Sądecczyźnie akcji społecznej na rzecz rewitalizacji Jeziora Rożnowskiego.

Czytaj także: Nowy Sącz będzie mieć kolejną atrakcję, do której ustawiają się kolejki?

Jej pomysłodawcą jest Zygmunt Berdychowski. Inicjatywę rewitalizacji Jeziora Rożnowskiego podjęło Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin". Hucznie zapowiadane przedsięwzięcie trafiło na podatny grunt. Inicjatywę poparli samorządowcy na czele z włodarzami jednostek samorządu terytorialnego, jak również członkami rad miast i gmin Sądecczyzny, a także przedstawicieli lokalnych społeczności i organizacji pozarządowych. Ale też Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej.

Przez rok, dzięki wysiłkowi wielu ludzi udało się zebrać ponad 5 tysięcy podpisów poparcia ratowania Jeziora Rożnowskiego.

W tym czasie w realizację działań na ratunek jezioru włączyło się już 16 sądeckich samorządów, choćby poprzez przyjęcie odpowiednich uchwał czy rezolucji popierających. Tak postąpiła Rada Powiatu Nowosądeckiego. Tak postąpiły rady miast i gmin, wymienić należy Nowy Sącz, Gródek nad Dunajcem, Łososina Dolna, Chełmiec, Nawojowa, Stary Sącz, Piwniczna - Zdrój, Muszyna, Korzenna, Kamionka Wielka, Rytro, Łabowa, Krynica-Zdrój, a także miasto Grybów oraz gmina Grybów. Wszystkie podjęto jednogłośnie przez członków tych rad. Projekt oficjalnie został poparty przez Ligę Ochrony Przyrody/ Zarząd Powiatowy.

Czytaj dalej - TUTAJ

Wigilijne spotkanie członków Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” [ZDJĘCIA]
Do najbardziej rodzinnych świąt Bożego Narodzenia został jeszcze tydzień. Do wigilijnego stołu zasiądziemy w gronie rodzinnym 24 grudnia, w przyszłą niedzielę. Ale trwa już czas spotkań opłatkowych. Takie odbyło się również w siedzibie Fundacji Sądeckiej w Nowym Sączu. Do wigilijnego stołu zasiedli członkowie Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”.


Dziękujemy za przesłanie błędu