Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 października. Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii
05/06/2017 - 10:40

Czemu odwołali wojewodę Pilcha? Frakcyjne walki w PiS i poklepywanie po paru głębszych Kaczyńskiego

Polityczne kuluary huczą od plotek na temat powodów odwołania wojewody Józefa Pilcha. Wersja oficjalna to kłopoty Pilcha ze zdrowiem. Nieoficjalna, to konflikt z wicemarszałkiem Sejmu, Ryszardem Terleckim, nieprzeprowadzenie czystek w urzędzie wojewódzkim i zbyt „zamaszyste” poklepywanie po paru głębszych Jarosława Kaczyńskiego.

Opublikowany w piątek późnym wieczorem komunikat biura prasowego wojewody był bardo lakoniczny. Informował tylko, że Józef Pilch, złożył rezygnację z powodów zdrowotnych, która została przyjęta przez premier Beatę Szydło. Stanowisko objął jego zastępca. Piotr Ćwik.

Przeczytaj też Wojewoda Józef Pilch podał się do dymisji. Zobacz, kto go zastąpi

Czy Pilch rzeczywiście ma kłopoty ze zdrowiem? „Gazeta Krakowska” spekuluje,, że powody odejścia byłego już wojewody, który swój urząd pełnił od grudnia 2015 roku, mogły być zupełnie inne. Co według gazety Pilch „ma za uszami”?

Politycy PiS zarzucali Pilchowi, że upublicznił raport służb, które odradzały organizację Światowych Dni Młodziezy w Brzegach. Krytycznie patrzono też na jego wypowiedzi, że na ŚDM wolałby krakowskie Błonia czy lotnisko w Balicach. Pod tym względem skonfliktowana była z nim chociażby minister w kancelarii premiera Beata Kempa - pisze dziennik.

Pilch miał być też mocno skonfliktowany z pochodzącym z Krakowa posłem PiS Ryszardem Terleckim, wicemarszałkiem  Sejmu i bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego. 

Przeczytaj też Wojewoda zamknął drzwi dla kierowców marszałka?

Pilchowi zarzuca się między innymi, że nie przyłożył się do czystek w urzędzie wojewódzkim  i po swoim poprzedniku pozostawił na stanowiskach wielu dyrektorów wydziałów. Gwoździem do politycznej trumny ponoć okazała się posada dla żony byłego już wojewody,  która dostała po nim to samo stanowisko w Chemobudowie, a nawet w tym samym gabinecie.

Plotkami na temat przyjętej przez Beatą Szydło dymisji dzielą się samorządowcy.  

Słyszałem też, że Pilch podpadł na ostatnim forum w Krynicy. Był po paru głębszych i zbyt zamaszyście zaczął poklepywać Jarosława Kaczyńskiego – mówi Gazecie Krakowskiej jeden z krakowskich radnych. 

Podnoszą się też głosy, że Pilch padł ofiarą walki frakcyjnych wewnątrz PiS. Za język w tej sprawie senatora Stanisława Koguta próbowało dziś pociągnąć Radio Kraków.

- Ciężko powiedzieć. W każdym ugrupowaniu są frakcje. Nie wiem czy to polityczna rozgrywka. Chyba nie - powiedział Kogut. - Pani premier ocenia współpracowników za pracowitość. Znam panią premier. Ona sama jest tytanem pracy. Może są rozgrywki polityczne, ale ciężko powiedzieć.

Nowym wojewodą od soboty jest Piotr Ćwik, który był drugim zastępca Józefa Pilcha. Przez długie lata był katechetą, był też dyrektorem Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Skawinie.

W 2014 roku trafił do Sejmu w miejsce Andrzeja Dudy, który wygrał wybory  do Parlamentu Europejskiego. W 2015 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski. Ostatecznie trafił do urzędu wojewódzkiego.

(ami) fot. J.B 


 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)