Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lutego. Imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana
19/08/2022 - 11:30

Czemu deszcz nie pada w Nowym Sączu? Prognozują burze, nawałnice... i nic.

Burze z piorunami, gradobicia, porywisty wiatr i gwałtowny wzrost poziomu wody w rzekach, taki koszmarny weekend ma nam przynieść pogoda. Po raz kolejny synoptycy piszą czarny scenariusz. Tylko dlaczego te prognozy jak dotąd się nie sprawdziły?

Pogoda na weekend w Nowym Sączu  

Już od rana nie ma czym oddychać. Piątek przyniósł apogeum  lejącego się z nieba żaru. Termometry wskazują dziś ponad trzydzieści stopni. Wszyscy wyczekują na zmianę aury.

Ale pogoda popada ze skrajności w skrajność.  Jeszcze dziś, wedle zapowiedzi synoptyków możemy się spodziewać burzy z piorunami. IMGW prognozuje opady deszczu nawet do 40 milimetrów i porywy wiatru do 85 kilometrów na  godzinę,  miejscami dochodzące do 110 km. Może też sypnąć gradowymi kulkami.

Czytaj też Mamy już inwazję węży? Długi z brązowymi plamami wisiał sobie w parku [ZDJĘCIA] 

Nie lepiej ma być w sobotę. Pogodowe mapy dla Sądecczyzny  pokazują burze i  29 stopni Celsjusza.   

 W niedzielę nieco się ochłodzi. Słupki rtęci spadną do 24 kresek, ale burze z piorunami nadal nie odpuszczą.  

Kiedy skończy się upał w Nowym Sącz?

Który to już raz  specjaliści od pogody ostrzegają przed mającymi się przetoczyć nad  Sądecczyzna nawałnicami? Czy tym razem doczekamy się deszczu?  Dlaczego prognozy nie zawsze się sprawdzają?

- Niestety, tak jest z przelotnymi burzami i opadami. Możemy  tylko przewidzieć możliwość ich wystąpienia. Do momentu aż te zjawiska zaczną się tworzyć, nie możemy dokładnie określić miejsca takiej nawałnicy -  tłumaczyła jakiś czas temu w rozmowie z Sądeczaninem  Alina Jasyk-Kamińska, dyżurny synoptyk z krakowskiego biura prognoz.

Jak wyjaśniała, taka jest specyfika zjawiska.  Na przykład w Krakowie może lać jak z cebra, a w Nowym Sączu, mimo prognoz dla całej Małopolski,  nadal są afrykańskie upały. - W miejscu gdzie nie wystąpiły burze wciąż  będą upały, a tam gdzie były nawałnice  temperatura się obniża,  robi się rześko i chłodniej – tłumaczyła  synoptyk.

Czytaj też Niedługo wielki odpust w Pasierbcu. Przyjadą arcybiskupi i nuncjusz papieski  

Co nas czeka w pogodzie w ciągu najbliższych dni? Chwilowe ochłodzenie, a za tydzień wróci fala upałów – przewiduje  tvnmeteo.pl. Pod koniec sierpnia nastąpi większy spadek temperatury. Na początku września temperatura wyniesie 20-21 stopni. ([email protected]) fot. IMDziękujemy za przesłanie błędu