Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
09/06/2023 - 13:15

Czegoś takiego w Nowym Sączu jeszcze nie było! Mamy w mieście jadłodzielnię

Tuż przy sklepie na ul. Bolesława Prusa w Nowym Sączu pojawiła się jadłodzielnia. To bardzo szczytna idea. Jest duża szansa, że dzięki niej będziemy marnować mniej jedzenia. Za realizację pomysłu odpowiedzialny jest zarząd osiedla Zawada.

Jadłodzielnia w Nowym Sączu

Osób potrzebujących w Nowym Sączu nie brakuje. To właśnie z myślą o nich na osiedlu Zawada powstała jadłodzielnia. Czegoś takiego w mieście jeszcze nie było. Wcześniej, podobny obiekt pojawił się w Starym Sączu.

Jadłodzielnia to specjalna lodówka, w której możemy zostawiać różne produkty (np. sery, jogurty, ciasta i zupy). Mamy tutaj też regał na pieczywo, kawę, wodę mineralną czy herbatę. 

Całość powstała z inicjatywy zarządu osiedla Zawada, który wszystko pokrył ze swoich prywatnych środków. Pomysł pochodził od Katarzyny Sus i zyskał dużą aprobatę przewodniczącego osiedla - Tomasza Dydy. Pracami od strony technicznej zajął się natomiast Adrian Haslik. 

- Stworzenie jadłodzielni było tematem podejmowanym od dłuższego czasu na spotkaniach zarządu osiedla Zawada. Zdajemy sobie sprawę że w związku z dużą inflacją i galopującymi cenami za produkty pierwszej potrzeby, niektórych ludzi najzwyczajniej w świecie nie stać na zakupy - tłumaczy Adrian Haslik.  

Lodówka na osiedlu Zawada w Nowym Sączu

Ideą jadłodzielni jest zatem wzajemna interakcja między osobami chcącymi pomoc oraz tymi, którzy tej pomocy potrzebują. Mieszkańcy zamiast marnowania jedzenia, mogę je zostawić w lodówce.

- Odzew z jakim się spotkaliśmy był bardzo pozytywny. Co najmniej 3 rodziny zadeklarowały chęć uczestnictwa w tej akcji, popierając jej idee. Słowa zamieniliśmy w czyny! Dziękujemy właścicielom sklepu ABC Pyzik, którzy użyczyli nam miejsca i zapewnili prąd - dodaje Adrian Haslik.

Jadłodzielnia znajduje się przy ul. Bolesława Prusa 82. Znajdziemy na niej również zasady, mówiące o tym, co można tutaj zostawiać. Niebawem zapewne zacznie się zapełniać. ([email protected], fot.: Mateusz Pogwizd)Dziękujemy za przesłanie błędu