Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
08/03/2018 - 10:30

Czego dziś chcą kobiety? Życzenia mieszają się z protestami

Za czasów PRL wszystko było proste. Dzień Kobiet obsługiwano hurtowo w zakładach pracy. Był obowiązkowy goździk i rajstopy, w pakiecie trafiały się też kuchenne ścierki. Dziś święto dzieli kobiece środowiska. Część pań czeka na prezenty, część zamierza w tym dniu protestować.

- Dziś trochę się wszyscy wyśmiewają z PRLo-wskich klimatów Dnia Kobiet, ale mimo wszystko wspominam miło ten sposób obchodzenia święta - mówi pani Janina Stojda, która ma dobrze po siedemdziesiątce i dziś jest na emeryturze. - Było bardziej uroczyście. Dziś kobiety, zwłaszcza te młode, są takie zagonione, że pewnie nie maja czasu na świętowanie.

Czytaj też Czego pragną kobiety. Od praski do ziemniaków, po czerwone, koronkowe stringi, czyli rzecz o mężczyznach

Dzień Kobiet w czasie PRL-u zamieniał się w państwową propagandę, szczególnie w latach 70-tych w epoce Gierka. Wszystkie kobiety były obowiązkowe zadowolone i szczęśliwe, zwłaszcza te, którym życzenia składał sam „pierwszy sekretarz” .

Czasy się zmieniły i w miejsce PRL-owskiej propagandy pojawił się organizowany od kilku lat Międzynarodowy Strajk Kobiet firmowany przez środowiska feministyczne. Tegoroczny  przebiegnie pod hasłem #JesteśmyWszędzie. Jego uczestniczki i uczestnicy przemaszerują dziś przez centrum Warszawy. Na rondzie Dmowskiego planują postawić symboliczny pomnik. Organizatorki spodziewają się, że w marszu weźmie udział nawet 10 tys. osób.

Czytaj też Płacowa dyskryminacja kobiet po sądecku. Mężczyźni zarabiają więcej

Wśród żądań, feministki wymieniają miedzy innymi dostęp do bezpiecznego przerywania ciąży, dofinansowanie in vitro, żądają państwa wolnego od zabobonów, stosowania Konwencji Antyprzemocowej i delegalizacji organizacji odwołujących się do faszyzmu i nazizmu.  

Choć w Polsce wiąże się go przede wszystkim z ideologią PRL i symbolicznym czerwonym goździkiem, z założenia Międzynarodowy Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę. Początki obchodów tego święta związane są ze strajkami w Stanach Zjednoczonych. Podczas jednego z nich, w 1909 roku kobiety sprzeciwiające się uciskowi w firmie, zostały zamknięte w fabryce, gdzie wybuchł pożar. Zginęło w nim 126 kobiet.

Dlatego od 1910 roku obchodzi się Dzień Kobiet jako uczczenie pamięci i poświęcenia tych kobiet. Ustanowiła go Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze. Z założenia Dzień Kobiet miał służyć utrwalaniu idei równości.

Dzień Kobiet - kiedy i gdzie jest obchodzony?

W większości krajów obchodzone jest 8 marca, choć są wyjątki – w Tunezji obchodzi się je 13 sierpnia. Data – początek marca – związana jest z rzymskimi obchodami Matronaliów, święta macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Wtedy też kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia. 

Współcześnie respektują to święto kraje takie, jak Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chiny, Chorwacja, Cypr, Kuba, Portugalia, Rosja, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Indie, Węgry, Francja i oczywiście Polska.

A jaka jest Wasza opinia na temat Dnia Kobiet?Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)