Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
31/05/2024 - 08:30

Czas na tegoroczny finał rankingu Oceny Aktywności Gmin. Uroczysta gala coraz bliżej!

To będzie już szesnasta edycja rankingu Oceny Aktywności Gmin. W tym roku uroczysta gala odbędzie się w Woli Kurowskiej. Kto tym razem okaże się najlepszy? Dowiemy się już 7 czerwca

Gala Oceny Aktywności Gmin

Gala rankingu Oceny Aktywności Gmin jest już tradycją. Zawsze gromadzą się na niej samorządowcy z całego regionu. Ranking bada kondycję 39 jednostek z powiatu nowosądeckiego (wraz z Nowym Sączem), limanowskiego i gorlickiego. Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Fundacja Sądecka, która w 2008 roku zwróciła się do ówczesnego Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z propozycją przeprowadzenia analiz zmierzających do wyłonienia grupy liderów aktywności wśród sądeckich gmin. Dane liczbowe, niezbędne do badań, uzyskiwane są dzięki współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową w Krakowie.

Wyniki są efektem pracy zespołu badaczy dr Marka Reichela z Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, kierowanego przez prof. dr. hab. Tadeusza Kudłacza. Na ranking składa się pięć kategorii oraz uogólniona ocena końcowa, która jest sumą wszystkich wyników z poprzednich modułów. To właśnie na jej podstawie wybieramy samorządy, które poradziły sobie najlepiej.

Najlepsze gminy subregionu sądeckiego za 2022 rok

Z modułu "generowanie dochodów' dowiadujemy się m.in. jakie są dochody własne gminy w przeliczeniu na każdego mieszkańca lub jaka jest wysokość wpływu z podatków i opłat lokalnych per capita. W ubiegłym roku zwyciężyły wspólnie gmina Chełmiec i Rytro, drugie miejsce zajęła gmina Uście Gorlickie, a trzecie Nowy Sącz.

W kategorii drugiej "pozainwestycyjne działalności gospodarcze", ważne są podmioty gospodarcze działające w gminie, wpływy z CIT oraz wydatki na promocję. Pierwsza trójka sprzed roku, to: miasto Grybów, miasto i gmina Muszyna oraz miasto i gmina Stary Sącz.

Na obliczenie "aktywności inwestycyjnej gminy" składa się aż osiem wskaźników, które głównie oscylują wokół wydatków majątkowych. Mieszkańcy mogą się dowiedzieć m.in. ile wynoszą wydatki majątkowe na głowę każdego mieszkańca, ile gmina wydaje na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. Tutaj w ostatniej edycji triumfowały gmina Jodłownik, gmina Lipinki i gmina Moszczenica (wspólnie drugie miejsce) oraz gmina Łącko.

W kategorii "efekty polityki społecznej" najlepszy w 2022 roku był Nowy Sącz, drugie miejsce zajęło Rytro, a trzecie gmina Uście Gorlickie. W tym module możemy dowiedzieć się m.in. jaka jest stopa bezrobocia w danej jednostce, ile działa tam organizacji pozarządowych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, ilu uczniów przypada na jeden szkolny komputer z dostępem do Internetu itp.

Piąta kategoria to "dynamika". Wskazuje zmiany, jakie zaszły w konkretnej gminie na przestrzeni lat. Poprzednio najlepsze były gminy Słopnice, Rytro i Mszana Dolna. 

Klasyfikacja uogólnionej oceny aktywności gmin za 2022 rok wyglądała następująco: 

  • I miejsce - gmina Rytro
  • II miejsce - Nowy Sącz
  • III miejsce - miasto i gmina Muszyna

W tym roku wszystko odbędzie się w “Stacji Wola” w Woli Kurowskiej. Początek 7 czerwca (piątek) o godzinie 14. ([email protected], fot.: IM, RG)Dziękujemy za przesłanie błędu