Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
09/05/2021 - 08:30

Co to za budowa wynurzyła się z ziemi. W Nowym Sączu zgrzytają od tego zębami

Dwie jezdnie, na każdej z nich po trzy pasy ruchu, do tego trzy tunele i cztery drogowe węzły, tak ma wyglądać nowa obwodnica Krakowa, której budowa idzie jak po maśle. To dobra wiadomość, bo jazda autem w stolicy Małopolski oznacza stanie korkach, ale mieszkańcy Nowego Sącza, mogą tylko zgrzytać zębami, bo to kolejna potężna inwestycja, która wyprzedza budowę nowej drogi do Brzeska.

Jak idzie budowa naszej wymarzonej, wytęsknionej  drogi do Brzeska, która naszą sądecką komunikacyjną pustynie ma połączyć z autostradą A4? Jak po grudzie. O tym , że ta inwestycja zamienia się w „never ending story”  pisaliśmy w artykule Nigdy nam jej nie wybudują? Znów czarne chmury zbierają się nad „sądeczanką”  

I  chce się tylko zgrzytać zębami z powodu super wieści z Krakowa, gdzie kupa piachu w nieco ponad rok zamienia się w północną obwodnicę stolicy Małopolski. I znowu trzeba powiedzieć  te pełne goryczy słowa. - Wszędzie się da, tylko nie u nas.

Można się  cieszyć jedynie tym, że jazda autem z północy na południe  Krakowa, do którego codziennie jeździ mnóstwo mieszkańców  Nowego Sącza, stanie się dzięki nowej obwodnicy szybsza, bo teraz zawsze kończy się staniem w krakowskich korkach.

Budowa idzie w ekspresowym tempie. Z lotu ptaka widać już  korytarz nowej  jezdni,  na którą będzie można wjechać   jednym z czterech węzłów: Modlnica (dobudowane zostaną cztery łącznice), Zielonki, Węgrzyce i Batowice -  opisuje przebieg trasy Iwona Mikrut z małopolskiego oddziału Generalne Dyrekcji.

Czytaj też Zbudują u nas całkiem nowy most. Gdzie postawią taką piękną łukową przeprawę? 

To inwestycja na full wypas. Droga poprowadzi  w  trzech tunelach. Jeden z nich, o długości 653 metrów,  zostanie zbudowany pod Prądnikiem i Zielonkami, drugi pod wzgórzem w Batowicach, o długości 496 m, trzeci pod wzgórzem „Syberia”, na terenie Krakowa, o długości 95 metrów.

Dwa z nich, te w Zielonkach i Batowicach, już się budują. - Wykonywane są zbrojenia i betonowanie części stropów obydwu tuneli – mówi Iwona Mikrut.

To nie wszystko. Na placu budowy widać filary najdłuższego obiektu, powstającego w ramach budowy  nowej obwodnicy czyli mostu nad zbiornikiem Węgrzce, potokiem Sudół Dominikański, dopływem potoku Sodół Dominikański i ul. Krakowską. To dwunastoprzęsłowy most o długości  blisko  560 metrów. W ciągu trasy ekspresowej  będzie w sumie 27 mostów, 4 kilometry murów oporowych oraz 25 km dróg dojazdowych.

To cię też zainteresuje Ale będzie u nas jazda. Trzy niespodzianki na trasie rowerowej VeloDunajec 

Ciąg obwodnic Krakowa połączy wszystkie wyloty dróg krajowych po północnej stronie z miasta (A4, DK79, DK94, S7,) usprawni przemieszczanie się od strony zachodniej w kierunku północnym (Kielce, Warszawa), zachodnim (Katowice, Wrocław), wschodnim (Tarnów, Rzeszów) bez konieczności przejazdu przez zatłoczone miasto. Nowe komunikacyjne rozwiązanie ma przejąć cały ruch tranzytowy, jak również część ruchu miejskiego, obecnie przechodzącego przez północną część miasta drogą DK79.

Tak wygląda  mapa i wizualizacja nowej obwodnicy Krakowa. Zobacz na następnej stronie. Kliknij TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu

Zbigniew Konieczek Sądeczaninem 2020 Roku