Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
09/04/2021 - 17:35

Co z szumnie zapowiadanymi remontami dworców PKP w Dolinie Popradu?

Mijają kolejne miesiące a mieszkańcy, pasażerowie próżno wypatrują zapowiadanych już od kilku lat remontów kilkunastu dworców w Dolinie Popradu. O tym, na jakim etapie jest inwestycja i co z budową dedykowanego przejścia dla pieszych na dworcu w Starym Sączu pytamy bezpośrednio inwestora.

Bartłomiej Sarna z Biura Komunikacji Polskich Kolei Państwowych S.A. przypomina na wstępie: - Modernizacja dworców w Dolinie Popradu jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w formule „Projektuj i buduj”. Obecnie trwają prace nad opracowaniem dokumentacji projektowych przez pracownię architektoniczną, a także działania mające na celu uzyskania zgód administracyjnych niezbędnych do rozpoczęcia prac budowlanych. Planujemy, że prace budowlane związane z modernizacją 12 dworców (Barcice, Piwniczna, Piwniczna-Zdrój, Rytro, Wierchomla Wielka, Żegiestów, Żegiestów-Zdrój, Stary Sącz, Łomnica-Zdrój, Młodów, Milik, Zubrzyk) w Dolinie Popradu ruszą jeszcze w tym roku.

Zobacz też: Niby uzdrowisko a dworce, że pożal się Boże. W Piwnicznej może się to zmienić

Czy projekty będą odzwierciedlać koncepcje, wizualizacje przedstawione wstępnie władzom poszczególnych samorządów? - Głównym celem inwestycji jest poprawa komfortu i standardu obsługi podróżnych, wprowadzenie na dworcach usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami, rozwiązań proekologicznych, poprawa bezpieczeństwa, a także dostosowanie obiektów do współczesnych norm i wymagań technicznych. Więcej szczegółów na temat modernizacji poszczególnych dworców w Dolinie Popradu podamy po zakończeniu prac projektowych, wtedy też zaprezentujemy wizualizacje poszczególnych budynków stacyjnych.

A co z wnioskowaną przez radnych Starego Sącza już w zeszłym roku budową bezpiecznego, bezkolizyjnego przejścia dla pieszych, którzy z dworca PKP w tej miejscowości chcą dostać się do jej centrum? O propozycji radnego Sławomira Szczepaniaka pisaliśmy szczegółowo w publikacji Podziemne przejścia z dworca PKP? W Starym Sączu planują rewolucję

- Modernizacje budynków dworców kolejowych w Dolinie Popradu nie obejmują modernizacji/budowy/przebudowy infrastruktury stacyjnej, czyli peronów, torowisk, przejść podziemnych, kładek nadziemnych nad torami, a swoim zakresem obejmują budynki dworców kolejowych i ich najbliższe otoczenie. Modernizacje czy przebudowy stacji, czyli peronów, torowisk, przejść podziemnych, kładek nadziemnych, czy przejść naziemnych w poziomie torów realizuje PKP PLK S.A. Dlatego pytania o plany w tym zakresie proszę kierować właśnie do tej spółki – podsumowuje Sarna a my czekamy już właśnie na odpowiedź – wstępnie wiemy, że będzie pozytywna – od wspominanych Polskich Linii Kolejowych. Do tematu wrócimy po otrzymaniu szczegółów. ([email protected] Fot.: ilustracyjne – wizualizacja dworca w Piwnicznej-Zdroju udostępniona przez burmistrza Dariusza Chorużyka / ES)Dziękujemy za przesłanie błędu