Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
08/06/2017 - 09:25

Co wymiecie kadrowa miotła nowego wojewody?

Po odwołanym ze stanowiska wojewody małopolskiego Józefu Pilchu nastał jego dotychczasowy zastępca, Piotr Ćwik, który już zabrał się do robienia porządków w urzędzie.

Nowy wojewoda na pierwszym spotkaniu z dziennikarzami oświadczył, że objęcie przez niego funkcji na pewno będzie pociągało "jakieś decyzje", ale nie będą one "zapadać nagle i nie będzie rewolucji. Jak podkreślił, zmiana na stanowisku nie zaburzy rytmu pracy urzędu.

Przeczytaj też Wojewoda Józef Pilch podał się do dymisji

Za małe porządki w instytucji Ćwik się jednak zabrał. Jego pierwsza decyzja to ograniczenie liczby wicewojewodów z dwóch do jednego.

Wicewojewodą Małopolski pozostanie Józef Gawron, pełniący tę funkcję od półtora roku.

- Po rozmowie z panią premier ustalenia zapadły takie, że będzie wojewoda i wicewojewoda Małopolski. Musimy pamiętać, że rok poprzedni był bardzo szczególny, realizowaliśmy zadania związane z przygotowaniem i organizacją ŚDM. Administracja rządowa miał wiele do zrealizowania – mówił nowy wojewoda.

Jak donosi portal news.krakow.pl Ćwik zdradził, że kompletnie nie spodziewał się nominacji.

- Ta informacja spadła na mnie jak grom z jasnego nieba. W piątek byłem w gminie Gołcza, żeby wręczyć wójtowi promesę na usuwanie skutków powodzi, wówczas otrzymałem telefon z prośbą, by w godzinach popołudniowych stawić się w Warszawie. Tam spotkałem się z ministrem Mariuszem Błaszczakiem, a następnie pojechaliśmy do pani premier do kancelarii Rady Ministrów. Beata Szydło zapytała, czy przyjmuję nominację, potwierdziłem, odebrałem dokument i w sobotę objąłem swoje obowiązki.

Pytany o swojego poprzednika, Ćwik  podtrzymuje wersję o chorobie byłego już wojewody Józefa Pilcha. - Pan wojewoda złożył rezygnację, popartą problemami zdrowotnymi, przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim - podkreśla Piotr Ćwik. Przyznaje, że zwolnienie wpłynęło do urzędu w piątek 2 czerwca i kończy się dziś. - Na razie nie mam informacji czy zostanie przedłużone - mówi nowy wojewoda.

Do czasu przebywania na zwolnieniu lekarskim Józef Pilch pozostaje pracownikiem MUW. Nie chciał też rozmawiać na temat szczegółów dotyczących choroby Pilcha. - Nawet gdybym je znał, nie mógłbym ich zdradzić. Tymczasem w mediach trwają spekulacje na temat rzeczywistych powodów nagłego odwołania Józefa Pilcha ze stanowiska.

Przeczytaj też Czemu odwołali wojewodę Pilcha? Frakcyjne walki w PiS i poklepywanie po paru głębszych Kaczyńskiego   Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)