Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
18/06/2018 - 12:50

Co skrywa teren wokół ruin sądeckiego zamku?

Okazuje się, że guzik wiemy – pisze jeden z naszych czytelników, co faktycznie kryje się pod ziemią, na terenie dawnego dziedzińca zamkowego okalającego ruiny sądeckiego zamku.

Teren ten nie był badany kompleksowo przez badaczy, ani archeologów od kilkudziesięciu lat. W ubiegłym tygodniu, podczas prac, związanych z budową „siłowni pod chmurką” pracownicy odsłonili fragment muru oddzielającego dziedziniec zamkowy od pozostałej części miasta.

Zobacz także: Nie ma dostępu do ruin sądeckiego zamku. Dlaczego? [ZDJĘCIA]

Ze źródeł historycznych wynika, że na dziedzińcu zamkowym były pomieszczenia dla służby, stajnie oraz baszty. Niewykluczone, że na dawnym dziedzińcu zamkowym, pod ziemią znajdują się jeszcze pozostałości tych budowli.

W przyszłym roku na tym terenie mają zacząć się kompleksowe badania archeologiczne

- Zamiast snuć wizje o odbudowie zamku może po prostu lepiej zbadać to, co jest, a okazuje się, że tak naprawdę guzik wiemy. Może warto dokonać prac konserwujących – pisze nasz czytelnik. - Może warto częściowo zrekonstruować niektóre fragmenty zamku, zrobić taras widokowy... To jest dla miasta osiągalne finansowo, w przeciwieństwie do odbudowy całości.

Co Wy sądzicie o tym pomyśle?

[email protected], Fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)