Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
15/01/2020 - 11:00

Co robi WIOŚ w sprawie działalności zakładu Mo-Bruk? Mamy odpowiedź

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nadesłał do "Sądeczanina" odpowiedź na wątpliwości mieszkańców Niecwi. Kierownik delegatury WIOŚ w Nowym Sączu zapewnia, że wszystkie dotychczasowe interwencje mieszkańców były szczegółowo rozpatrywane. Co na to zainteresowani?

Przypomnijmy, że dziś, 15 stycznia, upływa termin składania wniosków i skarg w sprawie toczącego się postępowania administracyjnego, którego przedmiotem jest rozszerzenie działalności firmy Mo-Bruk. 

- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska Delegatura w Nowym Sączu na wniosek Marszałka Województwa Małopolskiego będzie opiniować wniosek dotyczący zmiany pozwolenia zintegrowanego firmy Mo-Bruk S.A. Na tym etapie przedwczesne jest wyrażenie stanowiska WIOŚ w tej sprawie - informuje Ewa Gondek, kierownik delegatury WIOŚ w Nowym Sączu.

Z zapewnień pani kierownik wynika, że interwencje zgłaszane przez mieszkańców miejscowości Niecew były każdorazowo rozpatrywane przez WIOŚ, stąd też obecnie toczy się postępowanie administracyjne w sprawie wymierzenia kary pieniężnej oraz postępowanie przed Sądem Rejonowym w Nowym Sączu.

Co na to mieszkańcy? Marta Chyc próbowała interweniować kilkanaście razy. - Panowie, którzy pracują w ochronie środowiska usiłowali nam wmówić, że to nieszkodliwa para, a wskaźniki nie przekraczają dopuszczalnych norm. Zgłaszałam, że kopci się i śmierdzi. Niech przyjadą tutaj do Niecwi i wtedy zobaczymy, czy dalej będą się śmiać. Z ochrony środowiska nie ma żadnej pomocy... - uważa mieszkanka Niecwi.

Czytaj też: Hiroszima w Niecwi. Trwa walka o godne życie [WIDEO]

Kilka lat temu, przed Sądem Rejonowym w Nowym Sączu, toczyło się postępowanie przeciwko Józefowi Mokrzyckiemu, właścicielowi firmy Mo-Bruk. Z akt sprawy wynikało, że miał on utrudniać inspektorom WIOŚ przeprowadzenie kontroli na terenie firmy. 

[email protected], fot. Sądeczanin Dziękujemy za przesłanie błędu