Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
09/10/2022 - 09:30

Co jest w przebadanej wodzie z przydomowych studni? Włos się na głowie jeży!

W większości przydomowych studni na terenie Sądecczyzny przebadanych przez Sądeckie Wodociągi, woda jest skażona. Czym? Bakteriami z grupy: coli, Escherichia coli i paciorkowcami kałowymi. Rekordzista miał w swojej prywatnej studni łącznie około 3 tysięcy jednostek bakterii. Norma to zero…

Czytaj także: Księgowa Monika w lutym stanęła na szczycie Kilimandżaro, a teraz sko-czy-ła…[ZDJĘCIA]

Włos się na głowie jeży. Jak się okazuje woda z przydomowych studni, których właściciele zgodzili się ją przebadać, w zdecydowanej większości przypadków nie spełnia sanitarnych norm i nie nadaje się ani do picia, ani do celów higienicznych.

Tak wynika z analizy wyników badań próbek pobranych przez Sądeckie Wodociągi. Spółka z Nowego Sącza wykonała testy na terenie kilku miejscowości. W Nowym Sączu oraz gmin: Korzenna, Nawojowa oraz Stary Sącz.

- Spółka Sądeckie Wodociągi w sierpniu i wrześniu przebadała bezpłatnie wodę z trzydziestu przydomowych studni. Osiemdziesiąt procent z pobranych próbek wody z przydomowych studni zawierało bakterie z grupy: coli, Escherichia coli i paciorkowce kałowe. Tylko woda w sześciu z nich nadawała się do spożycia – mówi Małgorzata Cygnarowicz, rzecznik prasowy Sądeckich Wodociągów.  - Łącznie w latach 2015-2022 spółka przeprowadziła 500 takich badań. 

Jak podaje spółka, prawdopodobną przyczyną skażenia wody w studniach może być nieszczelne szambo lub zrzut ścieków.

Woda zawierająca tego typu bakterie nie nadaje się do picia, nie należy jej też stosować do celów higienicznych. W przeciwnym razie może powodować skutki groźne dla zdrowia.

Jak groźne?

Problem pojawia się, kiedy te niewiadomego pochodzenia bakterie, np. z nieszczelnego szamba przedostaną się do naszej studni, a następnie naszego organizmu. Może dojść do tego podczas picia lub stosowania brudnej wody do celów higienicznych. Następstwem jest na przykład nawracające i uciążliwe zapalenie układu moczowego. 

Dlatego, jeśli masz własną, przydomową studnię warto systematycznie badać z niej wodę na obecność bakterii, które w niej nie powinny być. Dla własnego bezpieczeństwa.

[email protected], źródło: Sądeckie Wodociągi, fot. Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu