Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
21/03/2019 - 15:00

Co groźnego wisi w powietrzu? Kolejny alarm smogowy dla Nowego Sącza

Jak nie urok to przemarsz wojsk... Wichura, jaka niedawno przeszła nad Sądecczyzną dokonała zniszczeń, ale za to porywy wiatru obroniły Kotlinę Sadecką przed smogiem. Wiatr ustąpił, smog powrócił. Zanieczyszczenie jest tak duże, że Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził pierwszy stopień zagrożenia. Który to już raz...

Znowu brudna smogowa mgła wisi nad Nowym Sączem, znowu nie ma czym oddychać i znowu strach wychodzić z domu. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził  pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu stężenia pyłu PM10 oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Czytaj też Coś z kosmosu spadło na sądecką ścieżkę rowerową nad Dunajcem? [ZDJĘCIA]

Z danych, opracowanych przez amerykański AirQuality Life Index wynika, że przeciętnie ludzie na świecie tracą blisko dwa lata życia w stosunku do sytuacji, w której poziom zanieczyszczeń pozostawałby na poziomie uznanym przez Światową Organizację Zdrowia za bezpieczny. To oznacza, że zanieczyszczenie powietrza jest statystycznie bardziej szkodliwe niż np. palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Dzieje się tak dlatego, że problem zanieczyszczenia powietrza ma wpływ na życie większej liczby osób niż jakikolwiek inny czynnik - nie da się zrezygnować z oddychania tak jak można rzucić palenie czy odstawić inne używki.

Czytaj też Smog zabija nasze płuca i oskrzela

Co możemy dziś zrobić, żeby uchronić się przed smogiem? Najlepiej nie wychodzić z domu. Spacer w smogowym powietrzu może okazać się szczególnie niebezpieczny dla tych, którzy chorują na astmę, cierpią na alergię czy duszności. Przy takim zanieczyszczeniu nie warto też wietrzyć mieszkań, nawet gdy wydaje nam się, że oddychamy w pomieszczeniu nieświeżym powietrzem. To, co jest za oknem, jest dużo gorsze - radzą specjaliści i mówią, że najskuteczniejszym sposobem ochrony przed smogiem dla osób, które na co dzień przemierzają miasto, są maseczki.

[email protected] fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)