Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
15/09/2021 - 08:05

Cmentarze pełne, ale mieszkańcy Sącza nie chcą kupować miejsc w Rdziostowie

Na trzech sądeckich cmentarzach: komunalnym przy ul. Rejtana, na Gołąbkowicach oraz na Helenie praktycznie nie ma już nowych miejsc grzebalnych. Pochówki na tych nekropoliach odbywają się, ale są to pochówki do grobowców rodzinnych. Sporo miejsc grzebalnych jest natomiast na cmentarzu w Rdziostowie (gmina Chełmiec). Nie jest ona jednak chętnie wybierana przez sądeczan.

Znalezienie terenu pod nową nekropolię dla Nowego Sącza to palący problem władz Nowego Sącza. Pochówki na istniejących trzech cmentarzach w mieście odbywają się, ale praktycznie są to pochówki do grobowców rodzinnych, albo na miejsca, które zwolniły się po ekshumacji i przeniesieniu szczątków, właśnie do grobowca rodzinnego.

Natomiast jest jeszcze sporo wolnych miejsc na nowym, dużym cmentarzy w Rdziostowie, na terenie sąsiadującej z Nowym Sączem gminy Chełmiec. Nekropolia ta została otwarta 15 stycznia 2016 roku.

Przeznaczona jest dla mieszkańców gminy Chełmiec oraz Nowego Sącza. Cmentarz w Rdziostowie jest wspólną inwestycją miasta i gminy. Na powierzchni 7 hektarów zaplanowano około tysiąca miejsc na groby ziemne i grobowce. Są tam też dwa kolumbaria na 395 urn z prochami skremowanych zmarłych. Połowa tych miejsc jest dla miasta Nowego Sącza, a połowa dla gminy Chełmiec.

Miasto Nowy Sącz i gmina Chełmiec mają zawartą umowę, że gmina Chełmiec, na terenie której znajduje się wspomniana nekropolia zarządza całym cmentarzem (obiema częściami) dla gminy Chełmiec i dla Nowego Sącza.

- Gmina Chełmiec ponosi związane z tym koszty administracyjne – tłumaczy Artur Bochenek, wiceprezydent Nowego Sącza. - I za to płacimy już kilka lat gminie Chełmiec. Ponoszenie tej opłaty było wprowadzone jeszcze za poprzednich władz Nowego Sącza. My ją kontynuujemy.

Rada Miasta Nowego Sącza na najbliższej sesji upoważni prezydenta miasta Ludomira Handzla do uiszczenia tej opłaty do wysokości 37 tysięcy złotych w latach 2021-2022. Taki punkt znalazł się w porządku powakacyjnej sesji. Podczas wczorajszej sesji radni nie dotarli do tego punktu, więc będzie omawiany na najbliższej sesji rady.

- Porozumienie między miastem Nowy Sącz, a gminą Chełmiec obowiązuje od 2016 roku – mówi  Bogumiła Lelito, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Chełmcu. – Jeśli chodzi o cmentarz w Rdziostowie, to mamy tyle samo kwater w części dla gminy Chełmiec jak i dla miasta Nowy Sącz. Obecnie na terenie tej nekropolii jest wykupionych więcej miejsc pochówkowych w części dla gminy Chełmiec.

Nasza rozmówczyni dodaje, że jeśli mieszaniec gminy Chełmiec chciałby być pochowany w kwaterze dla miasta Nowego Sącza i odwrotnie to nie ma najmniejszego problemu. Zgody na takie pochówki są wydawane.

- Nie ma w tej kwestii  problemu. Cmentarz jest duży. Na razie jedynie połowa terenu została zagospodarowana. W części chełmieckiej cmentarza wykupionych jest obecnie około 50 miejsc pochówku, a po stronie Nowego Sącza 25 miejsc. Mamy dużo pochówków kremacyjnych w naszym kolumbarium. Są tam już złożone prochy 50 osób.

W części cmentarza w Rdziostowie przewidzianej dla Nowego Sącza jest 168 pól z możliwością pochowania 1 bądź 2 osób. Tylko dwadzieścia pól jest wykupionych. Jest też 12 pól z możliwością pochowania 2 lub 4 osób. Wykupione są cztery pola. Jest 15 pól pod groby dziecięce. Wykupione 1 miejsce.

Kolumbarium dla Nowego Sącza

W kolumbarium pierwszym jest 66 miejsc. Wykupionych jest 39. W kolumbarium trzecim jest 87 miejsc. Na razie nie są zajęte.

Cmentarz komunalny przy ul. Rejtana w Nowym Sączu. Został utworzony 1 sierpnia 1889 roku. Obejmuje ponad 6,3 ha. Na nim znajduje się około 10 tysięcy grobów, zlokalizowanych w 71 kwaterach.

Cmentarz w dzielnicy Gołąbkowice (poszerzony o Górę Cmentarną przy ul. Lwowskiej działa od ćwierćwiecza. Obejmuje około 5 ha. Jest tam 6,5 tys. mogił.

Cmentarz w dzielnicy Helena obejmuje 1,2 ha, z grobami jezuitów sądeckich i innymi pomnikami. Jest tam około 250 mogił.

[email protected], fot. arch. Sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu