Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
16/03/2014 - 08:00

CK Kawiarnia i Karczma w Miasteczku Galicyjskim. Nowy najemca z Rytra

W Ratuszu w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu została otwarta i przyjęła pierwszych gości Cesarsko-Królewska Kawiarnia Galicyjska. Wczoraj (15 marca) Ośrodek Narciarsko – Rekreacyjny Rytro - nowy najemca tego lokalu, a także karczmy i pokoi gościnnych, przejął je w użytkowanie. Pod umową najmu podpisy złożyli m.in. Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, który zawiaduje tymi obiektami i prezes zarządu ryterskiej spółki Bogusław Czerwiński.
Nowy najemca został wybrany w przetargu, który Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu ogłosiło po tym, jak dotychczasowi najemcy części restauracyjnej i hotelowej z początkiem tego roku opuścili, za porozumieniem stron, obiekty znajdujące się na terenie Miasteczka Galicyjskiego. Do ogłoszonego przetargu zgłosiły się cztery firmy.
Najlepszą ofertę na wynajem karczmy, kawiarni i pokojów gościnnych w Miasteczku Galicyjskim przedstawił Ośrodek Narciarsko – Rekreacyjny Rytro. Spółka jest właścicielem popularnej stacji narciarskiej Ryterski Raj, która realizując to zamierzenie rozszerza swoją działalność. Wczoraj (15 marca) w Cesarsko-Królewskiej Kawiarni Galicyjskiej w Ratuszu została uroczyście podpisana bezterminowa umowa najmu między Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, a ryterską spółką. Podpisy złożyli pod nią m.in. Robert Ślusarek, dyrektor muzeum i Bogusław Czerwiński, prezes Zarządu spółki.
- Dlaczego Ośrodek Narciarsko- Rekreacyjny Rytro zdecydował się na dzierżawę lokali w Miasteczku Galicyjskim? To dobre pytanie – mówi Bogusław Czerwiński, prezes Zarządu ryterskiej spółki. – Jak sama nazwa wskazuje do tej pory byliśmy kojarzeni z nartami i okresem zimowym. Okres letni, w przypadku naszej spółki nie był w stu procentach wykorzystywany. Mieliśmy przede wszystkim do zagospodarowania naszych dyspozycjnych pracowników. Pojawił się więc zatem fajny pomysł rozszerzenia naszej działalności w sezonie letnim. Zbiegło się to w czasie z ogłoszeniem przez muzeum przetargu. Udało się nam go wygrać i zaczynamy tutaj działać. Z dużymi nadziejami przystępujemy do pracy.
Stylowa CK kawiarnia i pokoje gościnne znajdujące się w budynku Ratusza działają już od wczoraj. W kawiarni, za sprawa nowego najemcy, zmienił się nieco jej wygląd. Do dyspozycji gości są m.in. oryginalne meble z okresu Księstwa Warszawskiego, na ścianach pojawiły się odnowione oryginalne obrazy znanych sądeckich malarzy, znajdujące się w zasobach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Od 1 kwietnia podwoje otworzy dla gości karczma. Obecnie trwa w niej remont generalny. Zmieniony w niej zostanie nieco wystrój. Będzie on nawiązywać w stylu do XIX wieku. Nad działalnością wydzierżawionych części obiektów Miasteczka Galicyjskiego, z ramienia ryterskiej spółki czuwa Beata Handzel, dyrektor zarządzający Ryterskim Rajem.
- Do dyspozycji gości dostępna jest już kawiaria w Ratuszu w Miasteczku Galicyjskim – mówi Beata Handzel. – Nosi ona nazwę Cesarsko-Królewskiej Kawiarni Galicyjskiej. Mam nadzieję, że ta nazwa szybko się przyjmie, a skrót CK Kawiarnia stanie się szybko rozpoznawalny i zachęci ludzi, aby tutaj przyjeżdżali. Zapraszamy do naszej kawiarni. Można w niej nie tylko napić się pysznej kawy, ale przede wszystkim poczuć klimat, jaki miały galicyjskie kawiarenki. W menu kawiarenki nie mogło oczywiście zabraknąć kawy po wiedeńsku, wyśmienitych ciast z renomowanych sądeckich cukierni i lodów. Jest też kącik, gdzie właśnie przy kawie można będzie przeczytać reprinty starych gazet z tamtego okresu. Do CK Karczmy Galicyjskiej zapraszamy od 1 kwietnia. W menu znajdą się smakowite potrawy, w tym również z naszej rodzimej, sądeckiej kuchni.
Karczma będzie czynna do północy. Pracownicy będą pracować w strojach adekwatnych do epoki z czasów Galicji. Projektuje je sądeczanka dr Maria Molenda, historyk, kostiumolog, autorka koncepcji i organizatorka wystaw odtworzonych ubiorów historycznych, prezes Fundacji Nomina Rosae.
Nad zestawami menu CK Karczmy Galicyjskiej pracuje już kilku kucharzy. Nad funkcjonowaniem kawiarenki, karczmy i pokoi gościnnych czuwać będzie około dziesięciu pracowników pracujących na pełnych etatach. Beata Handzel nie wyklucza zatrudniania kolejnych ludzi, zwłaszcza w sezonie letnim.
- Jesteśmy Ośrodkiem Narciarsko-Rekreacyjnym i chcemy poszerzać nasze plany. W Rytrze nie mamy miejsc noclegowych. Mamy nadzieję, że nasi goście, którzy przyjadą do Ryterskiego Raju, by szusować w naszym ośrodku będą spali w pokojach gościnnych w Miasteczku Galicyjskim. Wierzę, że wymagający klient znajdzie tutaj, w Miasteczku Galicyjskim, to co jest mu potrzebne w krótkiej podróży, czy podczas wyjazdu rekreacyjnego, którego celem będzie np. zwiedzanie pięknej Sądecczyzny. Miasteczko posiada parking.
Spółka, jak zapewnia Beata Handzel podniosła standard pokoi gościnnych. Część bazy noclegowej, która przeszła kapitalny remont, znajduje się w Ratuszu, a część w karczmie, gdzie prace aktualnie trwają. Do dyspozycji gości będzie łącznie 17 dwuoosobowych pokoi.
Przetargiem i najmem lokali użytkowych na terenie Miasteczka Galicyjskiego zainteresowanych było, na etapie pytań i konsultacji, około szesnaście podmiotów. Ostatecznie do przetargu zgłosiły się cztery sądeckie firmy.
- Uzyskaliśmy najlepszą kwotę, którą przedstawił nam Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Rytro i to oczywiście zadecydowało o wybraniu tej oferty – mówi Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. – Wcześniej muzeum współpracowało już sezonowo w kwestii martekingowej z ośrodkiem. Muzeum promowało się w Rycerskim Raju. Ta współpraca była bardzo dobra, zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. Teraz dzięki współpracy spółki z pracownikami merytorycznymi muzeum pani dyrektor Handzel udało się wydobyć z tego miejsca taki galicyjski klimat.
Dyrektor Ślusarek ma nadzieję, że karczma, kawiarenka stanie się, dzięki nowemu najemcy atrakcją turystyczną i gastronomiczną Nowego Sącza.
- Na to kładziemy oczywiście nacisk – dodaje Ślusarek. – Na brak gości nie narzekamy w sezonie. Liczymy natomiast na to, że będą oni do nas przyjeżdżali do Miasteczka Galicyjskiego poza sezonem, dzięki współpracy z Ryterskim Rajem.
(MIGA)
Fot. (MIGA)








Dziękujemy za przesłanie błędu