Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
04/03/2021 - 17:45

Chełmiec/Łososina Dolna: będą dwa nowe mosty na powiatówkach

Mamy dobre wieści dla mieszkańców dwóch gmin – Chełmca i Łososiny Dolnej – do końca tego roku powinny już być przebudowane dwa mosty na powiatówkach – pierwszy na trasie Marcinkowice – Rdziostów, drugi na drodze z Chomranic do Tęgoborzy. Szczegóły przybliża dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Adam Czerwiński i starosta Marek Kwiatkowski.

Chełmiec/Łososina Dolna: będą dwa nowe mosty na powiatówkach

Oba mosty zostaną przebudowane dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych i wyjątkowo korzystnemu rozstrzygnięciu na inwestycję na drodze na styku Marcinkowic i Rdziostowa (okolice ulicy Jagodowej – dop. red.). Na to przedsięwzięcie powiat otrzymał aż 2 miliony wsparcia, ale po przetargu okazało się, że most będzie kosztował 2 miliony już z udziałem powiatu. Tak zaoszczędzone środki starosta zadecydował przeznaczyć – oczywiście za zgodą organów udzielających wsparcie na przebudowę kolejnej przeprawy tym razie na trasie Chomranice – Tęgoborze.

Jak wyglądają szczegóły przedsięwzięć? Jak informuje Adam Czerwiński szef PZD pierwszy most ma zostać wybudowany w formule – zaprojektuj – wybuduj. Procedury się wydłużają, bo okazało się, że nie obędzie się bez budowy mostu tymczasowego. Ale dzięki temu nie trzeba będzie tu wprowadzać uciążliwych objazdów. To bardzo ważne z punktu widzenia samych użytkowników.

Zobacz też: Mieszkać przy Nawojowskiej to gehenna! List, który powinien trafić do drogowców

Chełmiec/Łososina Dolna: będą dwa nowe mosty na powiatówkach

- Cała konstrukcja zostanie poszerzona, powstaną chodniki i przebudowane, poszerzone zostaną drogi dojazdowe po obu stronach konstrukcji – zapowiada. Prace powinny być gotowe do końca roku.

Przejdźmy do mostu, z którego korzystają aż dwie gminy – Chełmiec i Łososina Dolna. W tym wypadku zostały już właśnie zlecone prace projektowe.  - Wynik przetargu na te prace był na tyle korzystny, że poprosiłem wojewodę małopolskiego, aby przesunąć zaoszczędzone środki na remont kolejnego mostu, znajdującego się w drodze Tęgoborze – Chomranice. Dzięki temu wykorzystamy dotację w całości – komentuje starosta Marek Kwiatkowski.

Zobacz też: Ulicę 29 Listopada przejmują drogowcy! Rusza kapitalny remont

Ten most, a może z racji swojej obecnej szerokości, bardziej przepust znajduje się na ostrym łuku drogi w rejonie stacji trafo. - Dzięki modernizacji, możliwe będzie złagodzenie zakrętu, poszerzenie jezdni oraz wymiana nawierzchni na odcinkach dojazdowych do przepustu - dodaje starosta Marek Kwiatkowski. I ta inwestycja powinna być gotowa do końca 2021. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Starostwo Powiatowe w NS)Dziękujemy za przesłanie błędu