Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
31/03/2017 - 11:50

Chełmiec znów dostał miliony. Na co to wszystko? Żeby uczniom było cieplej

1,8 mln złotych, tyle właśnie otrzymała gmina Chełmiec. Na co to wszystko wyda? Na termomodernizację 10 szkół i Ośrodka Pomocy Społecznej. Po co? Żeby mniej płacić za ogrzewanie i poprawić jakość powietrza.

Jaki związek ma termomodernizacja z czystym powietrzem? - Realizacja projektu bezpośrednio przełoży się na ograniczenie wysokiego zużycia energii w budynkach objętych termomodernizacją, oraz poprawi ich efektywność aż o 62 procent, co będzie miało ścisły związek z obniżeniem kosztów ogrzewania budynków i poprawi komfort ich użytkowania. Według przeprowadzonych audytów energetycznych nastąpi też redukcja emisji dwutlenku węgla i pyłów aż o 71 procent, co bezpośrednio przełoży się na poprawę jakości powietrza – tłumaczą gminni specjaliści.

Zobacz też: Chełmiec: łamanie umów to tutejsza specjalność, ale chodnik być musi

Jakie placówki są wytypowane do przedsięwzięcia? Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmcu, Zespół Szkół w Marcinkowicach – oddział przedszkolny, Szkoła Podstawowa w  Januszowej, Szkoła Podstawowa w Klęczanach, Szkoła Podstawowa w Niskowej, Szkoła Podstawowa w Rdziostowie, Zespół Szkół w Chomranicach, Zespół Szkół w Marcinkowicach, Zespół Szkół w Paszynie, Zespół Szkół w Świniarsku, Zespół Szkół w Wielogłowach.

Zobacz też: Chełmiec: łamanie umów to tutejsza specjalność, ale chodnik być musi

Całość prac kosztować będzie ok. 5 milionów złotych. 1,8 miliona pochodzi ze środków unijnych, resztę gmina wyłoży z własnych pieniędzy. Przetargi typu: zaprojektuj i wybuduj zostaną ogłoszone już w kwietniu 2017 roku a prace mają zostać zakończone do końca marca 2018 roku. Obiekty będą docieplone, wymieniona zostanie w nich instalacja grzewcza a w części z nich zostaną wymienione okna, drzwi a nawet stropy. 

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)