Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
29/09/2021 - 10:20

Chełmiec: wisząca droga do naprawy. W Woli Kurowskiej są objazdy

Rusza naprawa uszkodzonej po ulewach drogi w sołectwie Wola Kurowska w gminie Chełmiec. Będą objazdy, ale drogowcy chcą się wyrobić w siedem dni.

O dramatycznej sytuacji na drodze gminnej „Przez Wieś” w Woli Kurowskiej pisaliśmy obszernie w publikacji Chełmiec: ta droga miejscami już wisi w powietrzu! A osuwiska niszczą ją dalej

Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Bogumiła Aszklar Lelito zadeklarowała, że wszyscy w gminie zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i już podjęte zostały działania, dzięki którym będzie można cały ten teren, a przede wszystkim drogę, właściwie zabezpieczyć przed osuwiskiem.

Tyle, że wymaga to solidnego i czasochłonnego przygotowania od strony formalnej. Inna rzecz, że podobne przedsięwzięcia – co nie raz wybrzmiało w naszych relacjach z terenu innych gmin borykających się z problemem osuwisk – pochłaniają ogromne pieniądze. Gmina Chełmiec najprawdopodobniej, jak pozostałe, będzie musiała szukać wsparcia finansowego z zewnątrz.

Jednocześnie Aszklar Lelito podkreśliła, że już w najbliższym czasie na drodze zostaną wykonane doraźne naprawy i zabezpieczenia. Priorytetem jest teraz bezpieczeństwo i przejezdność. – Na pewno nie zostawimy mieszkańców bez przejazdu przed zimą – zapewniała szefowa komunalki.

I dziś czas na realizację tego zobowiązania. – Będziemy zabezpieczać skarpę a że sprzęt będzie zajmował całą jezdnię zmuszeni byliśmy drogę zamknąć. Mam nadzieję, że uda się wszystko zrobić w ciągu siedmiu dni – mówi Aszklar Lelito.

Jaki jest zakres prac? Skarpa będzie wzmocniona dużymi głazami budowlanymi, które zasypane zostaną kruszywem albo rumoszem. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej na razie realizuje prace przy użyciu własnego sprzętu, ale dzięki środkom przekazanym już komunalce przez wójta w razie potrzeby ZGKiM będzie się posiłkować sprzętem wynajętym. Wszystko po to, by wykorzystać maksymalnie obecne sprzyjające warunki pogodowe i rzeczywiście wyrobić się w tydzień. ([email protected] Fot.: Starostwo Powiatowe i Czytelnik)Dziękujemy za przesłanie błędu