Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 kwietnia. Imieniny: Pankracego, Renaty, Ryszarda
06/06/2019 - 16:05

Chełmiec: sąd uznał, że uchwała o konsultacjach w sprawie miasta jest nieważna!

5 czerwca Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że sposób, w jaki władze Chełmca starały się o status miasta był niezgodny z prawem. Uchwała rady gminy Chełmiec z 2014 roku o sposobie przeprowadzenia konsultacji w sprawie zmiany statusu Chełmca na miasto jest nieważna! Co dalej?

Zobacz też: Chełmiec miastem: Wójt i przewodniczący rady popełnili przestępstwo podczas konsultacji społecznych?

- 29 stycznia 2019 roku, czyli po blisko pięciu latach od podjęcia uchwały wojewoda małopolski dopatrzył się nieprawidłowości  w uchwale i skierował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, wnosząc o stwierdzenie jej nieważności - czytaliśmy w dokumencie, nad którym chełmieccy radni debatowali 26 lutego tego roku.

Wojewoda zarzucił radzie gminy Chełmiec istotne naruszenie prawa w podjętej uchwale – w skrócie chodzi o to, że uchwała nie mogła wejść w życie z dniem jej podjęcia a nabierała mocy dopiero po 14 dniach od dnia jej ogłoszenia w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym. Drugie naruszenie dotyczy tego, że uchwała wcale nie została tu opublikowana.

Zobacz też: Chełmiec i tak może miastem nie zostać. Karuzela ciągle się kręci

O tym, jak mają wyglądać konsultacje społeczne w sprawie nadania Chełmcowi praw miejskich, radni zdecydowali jeszcze w 2014 roku, podczas pierwszych przymiarek do wszczęcia stosownych procedur. Ostatecznie owe konsultacje zaważyły na tym, że rząd już dwukrotnie odraczał termin przekształcenia wsi Chełmiec w miasto a wójta w burmistrza. Nowy wojewoda chciał unieważnić uchwałę na temat tychże konsultacji, a wójt namówił radnych, by zgodzili się oddać sprawę do sądu.

Jak jednak wiadomo już dziś w tej potyczce na razie prowadzi wojewoda. Dlaczego? 5 czerwca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w całości nr V/76/2019 Rady Gminy Chełmiec z dnia 26 lutego 2019 r. w przedmiocie określenie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji dotyczących zmiany statusu miejscowości Chełmiec (sygn. akt III SA/Kr 248/19).  Informację tę opublikowano na stronie http://bip.krakow.wsa.gov.pl.

Do tematu wrócimy.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu