Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
25/05/2018 - 10:25

Chełmiec: radni jednogłośnie za wspólną komunikacją z Nowym Sączem

Stało się. Podczas nadzwyczajnej sesji w gminie Chełmiec radni przegłosowali uchwałę zobowiązującą wójta do nawiązania współpracy komunikacyjnej z sąsiednimi gminami na czas zamknięcia mostu na Helenie. Na sesji nie było wójta, ani jego zastępcy. Od lat sprzeciwiali się temu, by autobusy nowosądeckiego MPK obsługiwały mieszkańców gminy.

Na czwartkowej sesji (24 maja) do kompletu radnych brakowało tylko dwóch osób. Pojawiło się dwóch sołtysów, którzy wyrazili zresztą oburzenie, że nikt ich o spotkaniu nie poinformował. I tak naprawdę - poza komentarzami do nieobecności wójta i jego zastępcy - na tym gorące emocje się skończyły.

Reszta, rzec można, poszła już na zimno. Po przytoczeniu i usystematyzowaniu wszystkich argumentów, że współpraca odnośnie doraźnych rozwiązań komunikacyjnych na czas zamknięcia przeprawy na Dunajcu z innymi gminami (czytaj – przede wszystkim z Nowym Sączem) jest konieczna i zobrazowaniu czym w praktyce brak tej współpracy dla mieszkańców gminy Chełmiec skutkuje dziś, wszyscy obecni radni - co mocno podkreśla przewodniczący rady Józef Zygmunt - zagłosowali za tym, by wójt nadał sprawie jak najszybszy bieg.

Zobacz też: Szynobus może ruszać z dworca w Marcinkowicach. Ale Chełmiec pieniędzy nie da...

Uchwała została przygotowana przez sześciu radnych: Rafała Kmaka, Jakuba Ledniowskiego, Tadeusza Lisa, Włodzimierza Marszałka, Zbigniewa Kuźmę i Józefa Wlodarczyka.

Czego żądają radni? Czym wójt ma zająć się w pierwszej kolejności?

Po pierwsze sprawą przedłużenia biegu szynobusu do Marcinkowic. - Mieszkańcy Marcinkowic i blisko siedmiu okolicznych miejscowości potrzebują tego rozwiązania natychmiast. Wszystkie negocjacje i rozmowy pomiędzy innymi samorządami prowadzone są właśnie teraz i tylko teraz możemy włączyć się w to na dobrych warunkach, być może nawet z dofinansowaniem starostwa powiatowego i urzędu marszałkowskiego. Później na pomoc finansową dla Chełmca może zwyczajnie zabraknąć pieniędzy. Tą uchwałą chcemy przyśpieszyć realne działania urzędników mających na celu poprawę komunikacji po tej stronie Dunajca – mówi w imieniu radnych Rafał Kmak.

Kolejna sprawa to nawiązanie konkretnej współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym

- To karygodne zachowanie i totalna ignorancja ze strony włodarzy, których najwyraźniej nie interesuje to, z jak potężnymi problemami komunikacyjnymi każdego dnia muszą borykać się mieszkańcy gminy Chełmiec. Ja w ciągu jednego popołudnia zebrałem ponad 300 podpisów mieszkańców Świniarska i Małej Wsi, którzy chcą korzystać z usług nowosądeckiego MPK. Nie mówimy już nawet o 1500 podpisach, które w tej sprawie zebrał radny Jakub Ledniowski. Wójta jednak najwyraźniej ten głos mieszkańców nie interesuje... dodał Kmak.

Kilka słów na temat nieobecności sołtysów

- Nie zaprosiłem sołtysów na tę sesję, bo wszyscy sołtysi uczestniczyli na spotkaniu zorganizowanym przez posła Arkadiusza Mularczyka w Nowym Sączu i wszyscy doskonale znamy ich stanowisko w tej sprawie – komentuje już po sesji Józef Zygmunt, odpowiedzialny za jej zorganizowanie.

uchwała Rady Gminy Chełmiec

- Ograniczyłem się do zaproszenia tylko radnych z dwóch przyczyn. Po pierwsze jako radni zostaliśmy wybrani w wyborach większościowych i każdy z nas reprezentuje konkretną wieś, a tym samym jej mieszkańców. Po drugie zależało mi, by jednoznacznie unaocznić wójtowi, że radni są w tej akurat jednogłośni niezależnie od tego czy w innych sprawach popierają wójta czy też nie. Taką konwencję chciałem nadać temu spotkaniu i jak widać zdało to egzamin - podsumowuje Zygmunt. Nieobecności wójta i jego zastępcy komentować nie chce. 

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020